Jamaicából toboroz tanárokat az Egyesült Királyság Közoktatás
Székács Linda

Jamaicából toboroz tanárokat az Egyesült Királyság

A 2,8 millió fős népességet számláló országban emiatt súlyos tanárhiány alakult ki.

Az egészségügyi és a szociális szektorban dolgozók után tanárokat is a tengerentúlról toboroz az Egyesült Királyság, hogy így csökkentsék a munkaerőhiányt - számolt be róla a BBC.

A lap szerint annak ellenére, hogy Rishi Sunak brit miniszterelnök korábban úgy fogalmazott, hogy túl magas a legális migráció a szigetországban, az Egyesült Királyság meglehetősen erőszakos kampányt folytat annak érdekében, hogy egészségügyi dolgozókat és tanárokat toborozzon az országba.

Ezt bizonyítja az is, hogy míg 2021-ben 205, 2022-ben pedig összesen 555 munkavállalási vízumot adtak ki az országba érkező szakképzett középiskolai tanároknak, ez a szám 2023-ra majdnem a duplájára nőtt, megközelítette ugyanis az 1110-at. Ebből 486-ot Jamaicából érkező pedagógusok tettek ki, ami duplája az előző éves adatoknak, miután az Egyesült Királyság különböző toborzási akciókat szervezett a 2,8 millió fős lakosságú karibi országban, ahol emiatt tanárhiány alakult ki.

Emiliana Vegas, a Harvard professzora szerint ugyanis míg egy jamaicai tanár számára jó lehetőség az Egyesült Királyságba költözés, hiszen a fizetések és a munkakörülmények sokkal jobbak, mint az olyan alacsony- vagy közepes jövedelmű országokban, mint Jamaica, addig az anyaországból ez elszívja a tehetségeket és növeli a társadalmi különbségeket a szegényebb és a gazdag országok diákjai között.

Leighton Johnson, a Jamaica Teachers' Association tanári szakszervezet elnöke szerint az országban olyan súlyos a tanárhiány, hogy bizonyos iskolákban már egy éve nem tudják betölteni az üres pozíciókat. Emiatt a kormány engedélyezi, hogy nyugdíjas tanárok, képzetlen szakemberek, vagy szabadságon lévő pedagógusok is tanítsanak az iskolákban. Az is előfordul ugyanakkor, hogy az iskolák a tantárgyak óraszámát csökkentik, mert nem találnak senkit, aki megtartaná azokat.

Johnson azt is hozzátette, hogy bár eddig inkább az Egyesült Államok, Kanada és a Közel-Kelet szívta el a tanárokat az országból - akiket egyébként a képzettségeik és a nyelvtudásuk miatt kedvelnek -  Anglia egyre erőszakosabb kampányt folytat. Ösztöndíjakat, jutalmakat ajánlanak, és ha már van egy 1-2 tanár, akit sikerült beszervezniük, akkor rajta keresztül csábítanak többeket is az országba. Vannak például olyan angol iskolák, amik 50 jamaicai tanárt alkalmaznak, főként természettudományos és matematika szakos pedagógusokat. Ennek érdekében pedig elutaztak a karibi országba és ott tartottak állásinterjúkat.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.