Elkezdődött a nyári szünet, rendkívüli ülésen tárgyalta a státusztörvényt a Parlament - a hét hírei egy helyen Közoktatás
Székács Linda

Elkezdődött a nyári szünet, rendkívüli ülésen tárgyalta a státusztörvényt a Parlament - a hét hírei egy helyen

Nem zárult unalmasan és nyugalomban a 2022/23-as tanév utolsó hete sem. Június 16-án véget ért a tanév, elkezdődött a nyári szünet, az érettségik viszont még javában zajlanak, a státusztörvényről pedig 18 órán keresztül vitáztak pénteken a Parlamentben. Mutatjuk, mik történtek ezen a héten.

Véget értek az emelt szintű érettségik

Június 14-én véget értek az emelt szintű érettségi vizsgák, középszintű szóbelikkel folytatódik a végéhez közeledő tavaszi érettségi vizsgaidőszak. Az Oktatási Hivatal adatai szerint június 7. és 14. között 129 tárgyból, 239 helyszínen, 3894 tantárgyi bizottság előtt 58 ezren vizsgáztak. A középszintű szóbelikre június 19. és 30. között kerül sor a középiskolákban. A legfontosabb tudnivalókat a szóbeli vizsgákról ebben a cikkben gyűjtöttük össze nektek. A használható segédeszközökről itt, a pontozásról pedig itt olvashattok.

Rendkívüli ülésen tárgyalta a parlament péntek délután a státusztörvényt

Péntek délután 4-től szombat reggel fél 10-ig tárgyalta a parlament a státusztörvény tervezetét. A közel 18 órás vita során bár több felszólaló is volt, 199 képviselő közül jó, ha harmincan megjelentek, megegyezés azonban nem született és az érveket sem sikerült közelíteni egymáshoz. Miközben a képviselők az épületben tárgyaltak, a Kossuth téren több ezer tüntető gyűlt össze, akik kivetítőn nézték a vitát.

 

Brutális drágulás a nyelvvizsgapiacon

Az elmúlt egy évben az Eduline-on is végigkövettük, hogyan változtak a középszintű nyelvvizsgák árai. Mostanra az Euroexam 49 900 forintra drágult, az ELTE Origó átlépte az 50 ezer forintos határt, míg a Cambridge nyelvvizsga már ezt is meghaladta és jelenleg 55 ezer forint. A drágulás miértjéről Rozgonyi Zoltánnal, a Nyelvtudásért Egyesület elnökével beszélgettünk.

Szeptembertől újabb tanulmányi mérések jönnek az iskolákban

Digitális kultúrából és történelemből is felmérnék a diákok tudását, az idegen nyelvi méréseket pedig kibővítenék a tizenegyedikesekre is. Az új mérésekről ebben a cikkünkben írunk részletesen.

 

Változnak a pályakezdők igényei

Magasabb bérekért, otthonról dolgoznának legszívesebben a fiatal munkavállalók a MŰISZ Iskolaszövetkezet legfrissebb felmérése szerint. Az olyan munkalehetőségekre, ahova utazni kell és fizikálisan jelen kell lenni a munkavégzés során sokkal kevesebben jelentkeznek, mint azokra az állásokra, ahol van home office lehetőség. A Meló-Diák szerint a szövetkezetnél meghirdetett állások esetében az átlag órabér megközelíti az 1700 forintot, ez azonban régiónként változik.

Egy másik felmérésből az is kiderült, a szakképzést végzetteknek mindössze fele (51%) elégedett a szakképzés során nyújtott gyakorlati oktatással, a végzettek fele pedig meg sem próbál elhelyezkedni a szakmájában.

Legalább tíz pedagógust keresnek egy törökszentmiklósi általános iskolába

Hiány van angol-biológia, matematika-kémia és történelem-földrajz szakos tanárokból, de angol műveltségterületű, valamint fejlesztőpedagógiai kompetenciával rendelkező tanítókat is keresnek a következő tanévre a Törökszentmiklósi Hunyadi Mátyás Angol-Magyar Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolába. Azzal kapcsolatban, hogy hogyan indulhat zökkenőmentesen a következő tanév, ha nem sikerül betölteni a meghirdetett álláshelyeket, az Eduline szerkesztősége felkereste a Karcagi Tankerületi Központot, érdemi választ azonban nem adtak a kérdésünkre.

Kínai kézben a Wekerle főiskola

Magyarországon először teljes mértékben kínai kézbe került a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola, melynek új tulajdonosa mostantól a Hope Education Group. A kínai cégcsoport weboldala szerint a cég saját pártbizottsággal rendelkezik és mindig betartotta a Kínai Kommunista Párt oktatási politikáját, odahaza fiatal marxistáknak is tart képzéseket, sőt: párttitkárokat is képeznek.

Elkezdődött a nyári vakáció

Június 16-án véget ért a 2022/23-as tanév, elkezdődött a nyári vakáció. A diákok ettől a naptól kezdve két és fél hónapon keresztül élvezhetik a szabadságot és pihenhetnek, dolgozhatnak, fesztiválozhatnak a szünidő alatt. A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint iskolába legközelebb szeptember 1-jén, pénteken kell menniük, a 2023/24-es tanév rendje viszont egyelőre csak előkészítés alatt van, arra egészen augusztus elejéig kell várnunk.

Arról, hogy más országokban mikor kezdődik és meddig tart a nyári szünet, ebben a cikkünkben írunk, a diákoknak és a pedagógusoknak pedig ezúton is jó pihenést és kellemes, nyugodt nyarat kíván az Eduline teljes szerkesztősége.