Elképesztő tandíjak mellett tanulhatnak a diákok a világ legjobb egyetemein Felsőoktatás
Tornyos Kata

Elképesztő tandíjak mellett tanulhatnak a diákok a világ legjobb egyetemein

Megnéztük, hogy a Quacquarelli Symonds (QS) felsőoktatási világrangsorának első öt egyetemén milyen tandíjra kell számítaniuk a felvételiző diákoknak. Természetesen itt is jogosultak lehetnek a felvettek ösztöndíjakra, de a többségre ilyen díjak várnak az általában négy évig tartó alapszakos képzéseken.

A listában a világ legjobbja ismét (már több mint tíz éve folyamatosan) a Massachussets Institute of Technology lett. A mérnöki képzéseikről híres Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) még egészen jó áron kínálja a tanfolyamokat az amerikai Ivy League egyetemekhez képest: nagyjából 28 millió forintba kerül a teljes, négy éves képzés. Az intézmény honlapja alapján az ott végző diákok 85 százaléka hitel nélkül diplomázik le.

Az Egyesült Királyságban található Cambridge Egyetemen (University of Cambridge) átszámítva 4 millió 130 ezer forintba kerül egy évre a tandíj az angol állampolgároknak, viszont a külföldieknek ennél jóval magasabb. Mióta az ország kilépett az Unióból, azóta a magyar jelentkezőknek is többletköltségeik vannak, szakonként eltérnek az árak, de nagyjából évente 14 millió forinttal számolhatnak az idei felvételizők.

Az Oxfordi Egyetemen szintén 4 millió 130 ezer forint egy évre a tandíj a brit egyetemistáknak, a külföldi hallgatóknak viszont itt is akár 15-20 millió forintba is kerülhet évente a tanulmánya attól függően, hogy milyen szakra járna.

A QS ranglistájának negyedik helyét elfoglaló Harvard Egyetemen, ha csak a tandíjat nézzük, akkor 19 millió forintot kell fizetniük a diákoknak egy évre, azonban a teljes költség ennél sokkal több lehet: ha olyan dolgokat is hozzáadunk, mint az egészségügyi szolgáltatások, lakhatás, étkezés, és a diákoknak járó egyéb jutattások. Így összesen már 28 millió forint körülre is rúghat egyetlen év díja.

A Stanford Egyetemen hasonlóan magas tandíjak vannak, mint a Harvardon, ott viszont könnyebbséget jelenthet, hogy negyedévenként kell fizetni. Ha valaki három negyedévet fizet be egy évben – vagyis az őszi, téli és tavaszi időszakokat – akkor nagyjából 21 millió forintnyi tandíjjal kell számolnia egy évre. Nyáron is fel lehet venni órákat kreditenként további 480 ezer forintért, viszont, ha legalább 12 kreditnyi tárgya van valakinek ebben az időszakban, akkor a teljes negyedévre szóló árat ki kell fizetni.

Magyarok a legjobb egyetemeken

A világ legjobb egyetemein szép számmal vannak magyar diákok is. Szepesi Mór, a Budapesti Amerikai Nemzetközi Iskola (AISB) végzős tanulója tanári és szülői támogatással készült a külföldi felvételikre. Végül öt Borostyán-ligás és számos további amerikai és angol egyetemtől kapott felvételi ajánlatot, ami nem csak Magyarországon, de nemzetközi szinten is ritka. A választása aztán a Yale-re esett, így ősszel már ott kezdi a tanulmányait, Sikora Gréta pedig már leadta a jelentkezését a Budapesti Corvinus Egyetemre, amikor úgy döntött, jelentkezik az Oxfordi Egyetem Economics and Management szakára is. A képzésre végül mindössze a jelentkezők 5 százaléka került be, köztük a gyöngyösi diáklány is, de vannak magyarok a Cambridge-i Egyetemen és a skóciai St Andrews Egyetemen is.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.