Nyúzott arc, karikás szemek, kialvatlanság – ezekről a tünetekről könnyen fel lehet ismerni a vizsgára készülő hallgatókat. Van, aki kávéval és koffeintablettával, más fekete teával és energiaitallal tartja ébren magát. És egyre többen vannak olyanok, akik amfetaminszármazékokkal küzdenek az álmosság ellen.
"Az utolsó vizsgaidőszakomat soha nem felejtem el. Az írásbeli és szóbeli megmérettetések mellett az államvizsgára is készülnöm kellett, ezért hetekig alig aludtam, hogy minél többet tudjak tanulni” – mondja a frissdiplomás Nóra, aki legtöbbször energiaitallal próbálta elűzni az álmosságot. „Volt egy bevált márkám, naponta két-három dobozzal megittam belőle. Hajnalig tanultam, aztán aludtam pár órát, és kezdődött elölről a magolás. Idegőrlő és fárasztó volt, de a vizsgáim sikerültek. Utána hetekig tartott, mire kipihentem magam” – teszi hozzá. A 22 éves Lilla Szegeden tanul, ő a kávéra esküszik. Azt mondja, a vizsgák előtti napokban igyekszik minél többet aludni, mert álmosan nem megy a tanulás. Inkább a vizsga napján kel hajnalban, ilyenkor jön a kávé. Hét nap alatt tíz óra alvás - itt elolvashatod, hogyan nem szabad készülni a vizsgákra.
Egy kis egészségtan: túlélőprogramon a testedK
Tanulás közben a fáradtság és az oxigénhiány miatt egy idő után lelassul az agy működése, ezért szinte mindenki kipróbál valamilyen serkentőszert vizsgaidőszakban: az energiaital, a kávé, a fekete tea és a kóla mellett egyre népszerűbb a koffeintabletta is, ugyanis hatása sokáig tart, ráadásul vény nélkül kapható a gyógyszertárakban.
A dietetikus szerint azonban ezeket a serkentőszereket is csak mértékkel szabad fogyasztani, mert – bár hatásuk valóban imponáló a napi 12-15 órát tanulóknak – egészségkárosító mellékhatásuk is lehet. Bíró Ariella a kóláról és az energiaitalról magas cukortartalmuk miatt beszélné le a diákokat. „Ezek az italok hozzájárulhatnak az elhízás és a cukorbetegség kialakulásához, ráadásul semmilyen hasznos anyag nincs bennük” – mondja a szakember, aki a kávét tartja a legkevésbé káros megoldásnak. „Minél kevesebb cukorral igyuk a kávét, és lehetőleg napi két-három csészénél ne fogyasszunk többet” – javasolja.
A szakember szerint a hallgatók egy részénél a vizsgaidőszak négy-öt hete alatt akár koffeinfüggőség is kialakulhat. „Ma már a fiatalok között is van, akinek magas a vérnyomása. A koffeinbevitel náluk még komolyabb problémát okozhat” – magyarázza a dietetikus. Sokan próbálják ki a kávéból és energiaitalból, valamint a feketeteából és koffeintablettából álló „koktélt” is, pedig a hirtelen nagy dózisban bevitt koffein túlságosan megterheli a szervezetet.
Amfetaminszármazékokkal pörgetik magukat - ráfázhatnak
Ahogy a drogok is - mégis sokan próbálnak kábítószerek segítségével ébren maradni egy-egy nehezebb vizsga előtt. Egy - neve elhallgatását kérő - 23 éves egyetemista azt mondja, aki droghoz nyúl a vizsgaidőszakban, leggyakrabban amfetaminszármazékokkal pörgeti fel magát. Ő korábban speedet használt, attól ugyanis tíz-tizenegy órán keresztül tudott tanulni. Kérdés, hogy megéri-e, a rászokás veszélye mellett ugyanis szédülés, hányinger és verejtékezés is jelentkezhet azoknál, akik így próbálják serkenteni az agyműködésüket.
Ráadásul a szer használata vissza is üthet. "Egyszer alaposan elszámoltam magam, és a bár több mint egy hetet tanultam a vizsgára, a drog hatásai miatt egy szót sem bírtam kimondani a tanár jelenlétében, mintha teljesen leállt volna az agyam működése. Utána pedig legalább egy hétig teljesen használhatatlan voltam, folyamatosan aludtam" - emlékszik vissza.
Így is lehet
Persze léteznek alternatív – és kevésbé veszélyes – módszerek is. „A tea sok fajtájában szintén van koffein, ha nem is annyi, mint a kávéban. Ezért többet is fogyaszthatunk belőle, ha pedig cukor helyett mézzel isszuk, az egészségünkre is vigyázunk” – magyarázza Bíró Ariella. Érdemes szétnézni a gyógynövényboltokban, ahogy egyre népszerűbb a homeopátia is: a szakemberek mindenkinek személyre szabottan ajánlanak élénkítőszereket.
A sportolás sem árthat. Márta a Budapesti Gazdasági Főiskola végzős hallgatója, ő a táncra esküszik. „Nem hagytam abba a táncot a tanulás miatt. Úgy gondolom, nem árt egy kis kikapcsolódás néha: a mozgás felfrissít, utána könnyebben koncentrálok” – magyarázza. Ha pedig valakinek végképp nincs ideje sportolni, már az is segít, ha kinyitja az ablakot vagy sétál egyet, a friss levegő ugyanis felfrissít.
Szűcs Dóra
eduline