Bevett gyakorlat a KRÉTA meghamisítása a tanárhiány elfedésére
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete több iskola pedagógusától is azt a visszajelzést kapta, hogy náluk sem a valóság kerül be az elektronikus naplóba.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete több iskola pedagógusától is azt a visszajelzést kapta, hogy náluk sem a valóság kerül be az elektronikus naplóba.
Több mint ezer pedagógus döntött a pályaelhagyás mellett.
Egészen meglepő megoldásokat találnak a világ különböző országaiban a tanárhiány leküzdésére: van, ahol katonákat képeznének át pedagógusnak, máshol pedig a megszokott, egyetemi oktatás megkerülésével, egy online tanfolyam elvégzése után adnának képesítést a leendő tanároknak. Összegyűjtöttük, hogyan próbálják kezelni ezt a globális problémát más országokban.
Ezzel igyekeznek a pályaelhagyást megelőzni.
Az aHang civil szervezet felületén a státusztörvény miatti felmondási szándékukat jelző pedagógusok közül több százan azt is megválaszolták, mit terveznek, miután otthagyták az iskolájukat. Sokaknak még nincs B-terve, a többiek jellemzően magántanárok lennének vagy más szellemi munkát választanának a pszichológustól az operatőrön át a HR-esig, de kéttucatnyian a kivándorlást is fontolgatják. Az általunk megkérdezett oktatáskutató szerint ugyanakkor, ha egy rendes oktatási reformot követően pár éven belül visszatérnének a pályaelhagyók, a plusz tapasztalatuk még jót is tenne a területnek.
Háromnapos rendkívüli parlamenti ülésszakkal zárja a tervek szerint a munkát a nyári szünet előtt az Országgyűlés.
Nem volt könnyű számára a váltás, de összességében nem bánta meg a döntést.
Két év. Mindössze ennyi idő elég volt egy fiatal pedagógus számára, hogy rádöbbenjen: ez nem az, amiért tanult, ami a hivatása, és amiért tanítani szeretne. Az okokról az Eduline-nak mesélt.
Nem egy munkát, hanem a hivatásukat hagyták ott azok a tanárok, akik egzisztenciális okokból döntöttek a pályaelhagyás mellett.
Mintegy 42 százalékkal nőtt 2021 és 2022 között a pályaelhagyó pedagógusok száma. A státusztörvény tovább ronthat a helyzeten.
Tanárballagással hívják fel a figyelmet a pályaelhagyás problémájára, és "a közoktatás egészének tarthatatlan állapotára" november 8-án Budapesten, a Deák Ferenc téren.
A tanárhiány világszerte problémákat okoz. De vajon miért, és miért pont most?
Impozáns homlokzat erősen századfordulós karakterelemekkel esetleg monumentális és minimalista – kíváncsiak vagyunk arra, hogy szerintetek melyik nagyobb egyetemnek van Magyarországon a legszebb épülete.