Hivatalos: nem maradnak ki a szakképzésben dolgozók a pedagógusbér-emelésből
Közleményben tisztázta a Kulturális és Innovációs Minisztérium a szakképzésben oktatók béremelésének körülményeit.
Közleményben tisztázta a Kulturális és Innovációs Minisztérium a szakképzésben oktatók béremelésének körülményeit.
A TASZ és 21 csatlakozó civil szervezet a már benyújtott státusztörvény visszavonását sürgeti, mert a kormánnyal szemben úgy látják, azok miatt eleshetünk a béremelésre szánt uniós forrástól.
A pedagógusok közel fele nehezen, vagy nagyon nehezen él meg jövedelméből egy friss felmérés szerint, ráadásul a tanárhiány is egyre égetőbb probléma.
Walesben február 14-én, Angliában pedig február 28-án és március első két napján is sztrájkolni fognak a pedagógusok.
A néhány héttel ezelőtt élesített ChatGPT-nek majdnem mindenről van információja és véleménye, a magyarországi tanárok bérrendezéséről azonban még a mesterséges intelligencia sem tud semmit.
Egy liter tej, egy kenyér és egy kis sajt: erre elég a nettó 1471 forintos órabér.
Augusztus óta nem kapták meg a gólyatáborért járó 5 ezer forintos napi bérüket: decembertől sztrájkba kezdhetnek az Óbudai Gimnázium pedagógusai.
Beszédes és egyben szomorú rajz a pedagógus-életpályamodellről.
„Nekik nincs félnivalójuk! Miként Önnek sem volt 1989-ben!” – írta Orbán Viktornak a több tízezres demonstrációt szervező diákokról a két nagy pedagógus-szakszervezet. A nyílt levélben a kormány és a szakszervezetek közötti tárgyalások azonnal folytatását és oktatási kormánybiztos kinevezését is követelik.
Diákonként havi nyolcezer forintos támogatást kér a szülőktől a budapesti Madách Imre Gimnázium alapítványának kuratóriuma. Azt írják, ebből az összegből azokat a plusz tanári feladatokat finanszíroznák, amelyek nem férnek bele a kötelező 22 órába, és amelyek a Madáchot az ország egyik legszínvonalasabb gimnáziumává teszik. Országos és nemzetközi versenyekre, felsőfokú nyelvvizsgára januártól csak akkor tudják felkészíteni a diákokat, ha „erre külső forrás érkezik”.
„Ön nyugodt szívvel engedné gyermekét tanárnak tanulni az egyetemen, ha tudja, hogy gyermeke kezdő fizetése egyetemi végzettséggel bruttó 203.000, azaz nettó 135.000 Ft/hó lenne? Ön is szívesen dolgozna ilyen bérért?” – többek között ezt kérdezték a tankerületi igazgatótól a zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium tanárai.
A pedagógusfizetésekkel kapcsolatban számos cikk jelent meg az utóbbi napokban, hetekben. Mi van folyamatban vagy éppen mit mutatnak a számok? Mutatjuk a helyzetet más országokhoz képest.
Idén először nem az Eötvös Loránd Tudományegyetem került a HVG felsőoktatási rangsorának élére, hanem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.