Hivatalos: nem maradnak ki a szakképzésben dolgozók a pedagógusbér-emelésből Közoktatás
Székács Linda

Hivatalos: nem maradnak ki a szakképzésben dolgozók a pedagógusbér-emelésből

Közleményben tisztázta a Kulturális és Innovációs Minisztérium a szakképzésben oktatók béremelésének körülményeit.

A 2023. évi kétlépcsős bérfejlesztést követően a 2024. évben tovább emelkedik a szakképzésben dolgozók bére - derül ki a Kulturális és Innovációs szerdai közleményéből.

A minisztériumot korábban azzal kapcsolatban kerestük, hogy valóban kimaradnak-e a szakképzésben dolgozók a pedagógusok 32,2 százalékos béremeléséből, hiszen a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Pedagógusok Szakszervezetének képviselői korábban arról beszéltek: mivel a szakképzésben oktatók béremelése nem szerepel az EFOP Plusz program vállalásaiban, ezért ők nem számíthatnak az Orbán Viktor miniszterelnök által december 21-én belengetett, majd december 29-én "társadalmi egyeztetésre" bocsátott, de a Magyar Közlönyben már megjelent béremelésre.

A KIM a szerdán kiadott közleményében azt írja, "a szakképzésben oktatók átlagbérét legalább azonos arányban kell növelni a pedagógusok illetménye emelésének mértékével", ezért a 2023 decemberében bejelentett 10 százalékos béremeléshez képest az esetükben is 32,2 százalékos béremelés valósul meg.

"2023-ban két lépcsőben, összességében átlagosan 15 százalékos béremelésre került sor a szakképzésben oktató tanárok esetében. Az elmúlt napokban megjelent a pedagógusok bérfejlesztéséről szóló koncepció, amelynek intézkedései a szakképzésben dolgozók béremelésére vonatkozóan is végrehajtásra kerülnek. Bár az operatív programokról folytatott tárgyalások során a szakképzésben oktatók béremeléséhez való hozzájárulástól Brüsszel elzárkózott, a kormány a nemzeti költségvetésből a pedagógus béremeléssel megegyező mértékű emelést biztosít a mintegy 24 ezer szakképzésben oktatónak" - írják.

A szakképzésben dolgozók béremelése - a köznevelésben dolgozó pedagógusok emeléséhez hasonlóan - 2024 januárjától lép életbe.

A pedagógusbér-emelésről bővebben ebben a cikkünkben olvashattok:

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.