Duplájára nőtt a fizika szakos tanárnak jelentkezők száma
Csodákat és a tanárhiány megoldását viszont idén sem a felvételizőktől várjuk.
Csodákat és a tanárhiány megoldását viszont idén sem a felvételizőktől várjuk.
A kormány erőfeszítései ellenére fizika-kémia szakos pedagógusnak első választásként senki sem készül, de valamilyen más tantárggyal párosítva is csak 28-an jelölték meg első helyen a fizikát, 22-en pedig a kémiát az idei felvételizők közül. Mutatjuk, hogyan alakulnak a jelentkezési számok 2024-ben az osztatlan tanárképzéseken.
Egy a neve elhallgatását kérő iskolaigazgató szerint míg korábban nem kellett a létszám miatt aggódni, manapság már a nyári szünet tanárvadászattal telik.
Korábban a Nobel-díjas fizikus is arról beszélt, hogy amennyiben nem oldódik meg a tanárok helyzete, úgy a jövőben nem lesznek Nobel-díjas kutatói Magyarországnak.
Az egyik oktatási Facebook-csoportban érdekes hirdetésre bukkantunk.
A váltás óta kiegyensúlyozottabbak, nyugodtabbak a napjai és több időt tud a családjára fordítani.
Ráadásul ő sem első helyen, és más szakokon sincs tömeges jelentkezés.
Bejárták a netet a tanárnő videói, aki egyszerű kísérletekkel magyarázza el a fizikai törvényeket. Ha ma csak egy videót néztek meg, ez legyen az!
Az elmúlt hetekben bejárta a sajtót és a közösségi oldalakat, hogy idén az egész országban mindössze 22-en jelentkeztek első helyen fizikatanárnak, 25-en pedig kémiatanárnak. Valójában valamennyivel többen, de ez nem változtat érdemben a helyzeten: komoly tanárhiánnyal kell számolni.
Évről évre egyre kevesebb diák választja a tanárszakokat, az országos tanárhiány pedig a természettudományos tárgyak jövőjét fenyegeti a legjobban. A szakemberek szerint központi változtatásokra és döntésre lenne szükség.
Nagyjából erre számíthattok más tanároktól is.
Sokkal könnyebben találnak munkát a fizika-, kémia- és biológiatanárok, mint magyart vagy történelmet tanító kollégáik. A szakmában régóta kongatják a vészharangot, hogy ha tovább csökken a tanári képesítést szerző hallgatók száma, előbb-utóbb elfogynak a természettudományos tárgyakat oktató pedagógusok.
Átlagosan 44 százalékot írtak matekból a diákok középszinten a Studium Generale (SG) próbaérettségijén, de az emelt szintű vizsga sem sikerült sokkal jobban. Mutatjuk, mely feladatok okoztak a többségnek gondot.