Nettóban mindössze 270 ezer: ez a legrosszabbul fizető gazdasági diploma Pályakezdés
Székács Linda

Nettóban mindössze 270 ezer: ez a legrosszabbul fizető gazdasági diploma

Sokan jelentkeznek rá, de a pályakezdő fizetések összegét nézve a turizmus-vendéglátás sajnos nem tartozik a legjobban fizető diplomák közé. Pláne, ha valakire már a 25 éven aluliak adókedvezménye sem vonatkozik.

A legnépszerűbb alap- és osztatlan képzések listájában 2023-ban 4287 jelentkezővel a turizmus-vendéglátás a 15. helyet szerezte meg. A szakra végül 1518 hallgató került be, ami így olyan szintén népszerű képzéseket előzött meg, mint az anglisztika és a csecsemő- és kisgyermeknevelő.

A népszerűsége ellenére azonban a pályakezdő diplomások fizetését nézve a turizmus és vendéglátás a legrosszabban fizető gazdasági diploma. A diplomás pályakövetési rendszer 2023-as adatai szerint azok az egyetemisták, akik a 2020/21-es tanévben szerezték meg az oklevelüket átlagosan bruttó 402 383 forintot kerestek, szemben azzal, hogy a legjobban fizető gazdasági szakokon bruttó 497 és 563 ezer forint közé esett a pályakezdők átlagjövedelme.

Erről ebben a cikkünkben olvashattok bővebben:

 

Mivel egyébként a pályakezdő diplomások igen magas százaléka 25 éven alatti, a rájuk vonatkozó szja-kedvezmény miatt a nettó fizetésük magasabb, mint azoké, akik már betöltötték a 25. életévüket és nem részesülnek semmilyen adókedvezményben. Nekik a nettó fizetésük mindössze 269 ezer forint körül alakul, ami a jelenlegi árak tekintetében igen szűkös megélhetést jelent.

Az ezen a szakon végzettek egyébként a diplomájuk megszerzését követően kevesebb mit két hónap alatt elhelyezkedtek, a legtöbben szállodai recepciós, irodai adminisztrátor vagy kereskedelmi ügyintéző munkakörben.

A legtöbb turizmus-vendéglátás diplomás a Budapesti Gazdasági Egyetemről került ki. 2021-ben összesen 462 fő.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.