Friss felmérés: nettó 284 700 forint volt az átlagkereset ősz elején Pályakezdés
Eduline

Friss felmérés: nettó 284 700 forint volt az átlagkereset ősz elején

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint szeptemberben a bruttó és a nettó átlagkereset 9,1 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.

A teljes munkaidőben dolgozók bruttó átlagkeresete 428 100, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlabér 284 700 forint volt - közölte kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A bruttó kereset mediánértéke -, aminél ugyanannyian keresnek többet, mint ahányan kevesebbet - 349 300 forint volt. Ez 8,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Az iparban átlagosan 446 700, az építőiparban 345 700, a kereskedelemben 397 300 forintot volt az átlagkereset. A vendéglátásban 9,3 százalékkal nőttek a keresetek és 272 600, az infokommunikáció területen pedig 714 400 forintra rúgtak átlagosan. Az egészségügyben 36,7 százalékos emelkedéssel 542 400 forintra nőtt a közfoglalkoztatottak nélkül számolt átlagkereset, míg az oktatásban 385 ezer forinton állt szeptemberben, ami 7,1 százalékos növekedést mutat - írja a KSH friss beszámolójában.

Melyik diploma éri a legtöbbet?

Mennyit érnek a felvételi legnépszerűbb képzései? Ebben a cikkben megnéztük, mennyit kereshettek gazdálkodási és menedzsment, kereskedelem és marketing vagy pszichológia szakos diplomával.

Az alapképzéseken végzettek havi bruttó átlagjövedelme 345 468 forint. A legjobban az informatikai, az államtudományi és a műszaki diplomások keresnek, míg a legalacsonyabb fizetéssel a művészetközvetítési, a pedagógus- és a hitéleti képzést végzett hallgatók számolhatnak – mindhárom területen bruttó 210-220 ezer forint az átlagbér.

A friss statisztikákból kiderül, hogy a pedagógusok fizetése kifejezetten alacsony, majdnem 90 százalékuk a szakmájában tud elhelyezkedni. Ezt a képzési területet - ebből a szempontból - csak a műszaki és az informatikai szakok előzik meg, míg a legnehezebben az államtudományi, a művészetközvetítési és a sporttudományi képzések egykori hallgatói találnak a diplomájuknak megfelelő munkát.

Nem szeretnél lemaradni a legfontosabb információkról? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre itt vagy kattints az oldal tetején a feliratkozás gombra.