Idén is taroltak a gazdasági képzések a felvételin, a legnépszerűbb továbbra is a gazdálkodási és menedzsment – több tízezren küzdöttek a bejutásért, a ponthatárok pedig több egyetemen rekordmagasak lettek. De miért szeretnének ilyen sokan gazdasági szakot végezni, milyen pozíciókra lehet pályázni friss diplomás közgazdászként, mennyit lehet keresni például a pénzügy és számvitel szak elvégzése után?
A gazdálkodási és menedzsment idén is a jelentkezési rangsor élén, és a ponthatárhúzás napján az is kiderült, hogy ez a harmadik legnépesebb alapszak 1784 elsőévessel, de a nemzetközi gazdálkodás alapképzésre is majdnem ezren kerültek be. Nem véletlen hasítanak minden évben a gazdasági szakok: a gazdálkodási és menedzsment, a kereskedelem és marketing, a nemzetközi gazdálkodás, a pénzügy és számvitel szakon végzett diplomásokra nagy az igény.
Ezt bizonyítja az is, hogy a pályakezdő közgazdászoknak mindössze 42 napra van szükségük első állásuk megtalálására. A végzettek nagy része (majdnem 93 százaléka) egyébként a versenyszférában helyezkedik el, kevesen kezdenek saját vállalkozásba – derül ki a diplomáspálya-követési rendszer legfrissebb statisztikáiból.
De mit csinálhat egy diplomás közgazdász?
A gazdasági szakok elvégzése után közgazdászként kezdhettek dolgozni – akár a gazdálkodási és menedzsmentet, akár a pénzügy és számvitel, akár a turizmus-vendéglátást választjátok. De nézzük, milyen munkakörökben helyezkedhettek el a legnépszerűbb szakok elvégzése után.
Gazdálkodási és menedzsment
Ezen a szakon a gazdaság minden szegmenséről tanulhattok, az egyetem alatt ti választhatjátok majd ki, merre mentek tovább. Ez lehet akár a HR, a kis- és középválalkozások területe, de lehet az üzleti szféra is. Az itt végzettek közül sokan gondolkoznak cégvezetői fejjel vagy indítanak saját vállalkozást. A pályakövetési statisztikák szerint a szakon végzett pályakezdők átlagfizetése bruttó 377 ezer forint, a legtöbben pedig pénzügyi ügyintézőként és könyvelőként helyezkednek el.
Megnéztük, milyen munkalehetőségeket kínálnak az álláskereső portálok azoknak, akik gazdálkodási és menedzsment szakon végeztek. Találtunk pénzügyi szakértői pozíciót, amelynek része a számviteli, pénzügyi és kontrolling feladatok összefogása, pénzügyi tervek készítése, és nem lehet megspórolni a csapatmunkát sem. Mások projektmenedzserként helyezkednek el – a munka része lehet például a vállalati stratégia kialakítása, pályázatok és ajánlatok készítésének irányítása, a projektek lebonyolítása az első lépéstől az utolsóig. De találtunk HR-es pozíciót is, ahol elsősorban az új munkatársak toborzásának és kiválasztásának támogatása a feladat, és a kapcsolattartás a külső és belső kollégákkal, fejvadászokkal, HR-szolgáltatókkal. Ezeken kívül találhattok munkát adat- és kockázatelemzőként, kontrollerként, user experience managerként és junior marketing managerként is.
Kereskedelem és marketing
Sokféle területen elhelyezkedhettek ilyen diplomával, legyen az céges kommunikáció, reklámszakma, rendezvényszervezés vagy -tervezés, PR-szakma – hogy pontosan merre haladtok tovább, azt az egyetemen szerzett tapasztalatok, a kapcsolati hálótok és főként a saját elképzeléseitek formálják majd. A frissen végzettek elhelyezkedési esélyeit vizsgáló felmérések szerint a bruttó átlagfizetés ezen a szakon 332 ezer forint, a legnépszerűbb munkakör pedig a kereskedelmi ügyintéző, a marketing- és PR-ügyintéző, de sokan dolgoznak piackutatóként, reklám- és marketingcégeknél is.
Három állás a piacon marketing és PR területen:
A brand- vagy termékmanager egy adott termék vagy termékcsoport folyamatos (piaci)elemzését, működtetését irányítja, de magába foglalhatja egy új termék bevezetéséhez kapcsolódó koordinációs és kommunikációs feladatokat is.
Közösségimédia- vagy online specialista: itt a kommunikáció a lényeg, aminek része lehet akár egy cég vagy termék social media-megjelenése, célcsoportok figyelése, vagy akár Facebook-Insta-TikTok-fiókok kezelése.
Sales manager: folyamatos kapcsolattartás üzletfelekkel, partnercégekkel, az adott termék értékesítési feladatainak támogatása.
(Sok)minden az egyetemen alakul ki |
Mivel a legtöbb gazdasági szak önmagában is sokféle ismeretet ad, a specializációkon, szakirányokon, mesterszakokon dől el igazán, melyik részterületet ismeritek meg még alaposabban. Mielőtt döntenétek, járjatok utána, milyen lehetőségeitek vannak. önmagában nagyon sok tudást és ismeretet ad, a specializációkon, szakirányokon dönthetitek el igazán, melyik részterület áll igazán közel hozzátok. Mielőtt döntenétek, mindenképpen járjatok utána, milyen lehetőségeitek vannak. A szakmai gyakorlatot a legtöbb gazdasági szak esetében egy félév, minimum tizenkettő hét összefüggő szakmai munkát jelent – érdemes jól választani, a legtöbb egyetemista ugyanis a gyakorlati helyével nem csak krediteket szerez, hanem első munkahelyét is megtalálja. |
Pénzügy és számvitel
Nagyon sok bank és kisebb-nagyobb pénzügyi cég keres ilyen végzettségű diplomásokat. A szakosodás, illetve specilaizációválasztás után – ahogy a szak neve sem titkolja - mehettek pénzügyi vagy számiviteli területre. Míg az első egy kicsit komplexebb, addig a második mélyebb áttekintést adhat az elméleti részekből – a hallgatók többsége szerint ezzel a diplomával könnyű elhelyezkedni,
könyvelőkre és pénzügyi szakemberekre ugyanis mindig szükség lesz.
A pályakövetési kutatás szerint a végzettek átlagfizetése átlagosan bruttó 390 ezer forint. Sokan könyvelőként helyezkednek el, mások számviteli ügyintézőként vagy könyvvizsgálóként, pénzügyi ügyintézőként. Az álláskereső portálokon többek között könyvelői/főkönyvelői pozíciót találtunk azoknak, akik ezen a szakon végeznek – ebben az adott cég teljeskörű könyvelése, adóbevallások, éves beszámolók készítése, adóhatóságokkal és könyvvizsgálóval való kapcsolattartás is feladat.
Adótanácsadói hirdetést is találtunk, ebben a pozícióban szintén egy adott cég(csoport) adózással kapcsolatos feladatainak teljes körű ellátása, de itt feladat lehet például a szerződések véleményezése is adózási szempontból. Egy biztos: alaposan ismerni kell az aktuális jogszabályi háttereket. Kontrollerként is el lehet helyezkedni, ennek rRésze a kontrolling folyamatokban (tervezés, előrejelzések, havi és éves zárások) menedzselése, valamint a terv-tény adatok nyomonkövetése és elemzése, az eredmények értékelése a vezetőkkel. Ezeken felül elhelyezkedhettek a banki szférában, biztosítóknál, de kockázatelemzés, tanácsadás, könyvelés területen is.
Mi vár rátok a diplomaszerzés után?
A statisztikák alapján a gazdasági szakon tanulók több mint fele már végzősként dolgozott (ennél többen csak informatikai szakosok közül dolgoznak többen egyetemistaként).
A gazdasági alapképzéseken 2011/2012-es tanévben abszolvált hallgatók adatai alapján a diplomaszerzést követő egy éven belül a legtöbben dolgoznak vagy munka mellett tanulnak is. A gazdaságtudományi képzésen ugyanis nagyon magas a továbbtanulók száma, a diplomaszerzés után a hallgatók 87,84%-a továbbtanul mesterképzésen vagy valamilyen más alapképzésen.
A 2017/18-as tanévben abszolvált hallgatók 2021-ben átlagosan bruttó 356 766 forint keresnek.
Melyik gazdasági munkakörben lehet a legtöbbet keresni?
A legmagasabb fizetést a pénzügyi és számviteli munkakörben dolgozók vihetik haza, átlagban bruttó 737 348 forintot havonta (ez több mint 490 ezer forint nettóban). A második legjobban fizető munkakör a gazdasági, költségvetési szervezetek vezetése, ez bruttó 593 252 forintot ér havonta – bár ilyen pozíció megpályázásához nyilván többéves szakmai tapasztalatra van szükség, ez nem kezdő pozíció. A statisztikában „magasan képzett ügyintézőnek” nevezett munkavállalók átlagosan bruttó 574 340 forintot keresnek, míg a kereskedelmi és marketingfoglalkozások 557 086 forintos havi fizetést érnek.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |