Beszervezett vizsgáztató, bérvizsgázó, hamis bizonyítvány - így szereznek nyelvvizsgát azok, akik az illegális utat választják.
Vesztegetés és befolyással üzérkedés miatt indult nyomozás múlt héten egy bűnszervezet ellen, amelynek tagjai 2005 óta több mint százötven embernek "segítettek" angol és német nyelvvizsgához jutni. Több budapesti és vidéki nyelviskolával állapodtak meg: a vizsga előtt megkapták a feladatokat, a megoldott teszteket az általuk küldött emberek használhatták is a vizsgán, a szóbelin pedig automatikusan "megfelelt" értékelést kaptak.
Az ügyfeleknek a középfokú nyelvvizsgáért 300-350 ezer, a felsőfokúért pedig 500-550 ezer forintot kelett fizetniük. Később ők is beépülhettek a szervezetbe: ha hoztak újabb ügyfeleket, a bevételből jutalékot kaptak. Az esetről részletesen itt olvashattok.
Nem ez az egyetlen "módszer", amelyet a nyelvvizsgacsalók az elmúlt években kidolgoztak. A leggyakoribb a mobiltelefonos-headsetes súgás, egy másik bevált trükk "bérvizsgázó" fogadása, igaz, ez még kockázatosabb: közokirat-hamisításért akár három év szabadságvesztésre is ítélhetik azt, aki más személyi igazolványával megy vizsgázni. Ha a bérvizsgázó lebukik, azonnal értesítik a hatóságot, és a gyanúsítottat őrizetbe is vehetik.
Hamisított bizonyítványokat még mindig leginkább a piacokon árulnak, de az interneten is lehet találni ilyen hirdetéseket: van, aki garanciát is vállal arra, hogy a hamis bizonyítvánnyal nem fog lebukni a megrendelő. Az apróhirdetések nagyobb része azoknak kínál "biztos megoldást", akiknek "nincs idejük nyelvet tanulni, de kellene nyelvvizsga", nekik vagy bérvizsgázókat biztosítanak, vagy elintézik, hogy mindenképpen átmenjen a vizsgázó - a szolgáltatásokért általában 250-350 ezer forintot kell fizetni. Mennyibe kerül a bizonyítvány, ha a nullától kezdtitek a tanulást? Erről itt olvashattok.