Egy váci és egy vecsési iskola is érintett lehet a nyelvvizsgabotrányban Nyelvtanulás
Eduline

Egy váci és egy vecsési iskola is érintett lehet a nyelvvizsgabotrányban

Jelenleg is tart a nyomozás a március végén kipattant nyelvvizsgabotrány ügyében.

Jelenleg is tart a nyomozás a március végén kipattant nyelvvizsgabotrány ügyében. Az eddigi hivatalos adatok szerint két Pest megyei és egy budapesti nyelviskola egyes dolgozói érintettek a vizsgacsalásban. A két vidéki nyelviskola közül az egyik nagy valószínűséggel váci, a másik vecsési lehet - írja a nyelvvizsga.info.

Ahogy korábban megírtuk, március végén vesztegetés és befolyással üzérkedés miatt indult nyomozás angol és német nyelvvizsga-bizonyítványok "adásvétele" miatt egy több év alatt kiépített bűnszervezet tagjai ellen, a gyanúsítottak között rendőrök és büntetés-végrehajtási dolgozók is vannak.

A bűnszervezet tagjai megegyeztek a nyelviskolák vezetőjével vagy tanáraival, akik a vizsgán eltűrték, hogy a kuncsaftok elővegyék a náluk lévő kész megoldásokat, míg a szóbeli vizsgákon tényleges nyelvtudás nélkül is "megfelelt" értékelést adtak nekik. A bűnszervezetbe piramisszerűen többen is bekapcsolódtak. A toborzókkal együtt legalább 105 ember kapott így nyelvvizsga-bizonyítványt. Az érintetteknek a középfokú komplex nyelvvizsgáért 300-350 ezer, a felsőfokúért 500-550 ezer forintot kellett fizetniük.

A portál váci forrásai megerősítették, hogy hivatalos személyek is érdekeltek voltak a csalásban, sőt elmondásuk szerint a kenőpénzes nyelvvizsgáknak lényegében szabott áraik voltak, amelyről a városban sokan tudtak.

A váci nyelviskolában nem csak a TIT mint vizsgaközpont által működtetett Telc nyelvvizsgákat tartottak: Rigó utcai vizsgahelyként (ITK-Origó nyelvvizsga) is működött. A nyelvvizsga.info információi szerint ezzel a típusú nyelvvizsgával történtek a csalások. A portálnak a nyelviskola azt mondta: a vezető határozatlan ideig nem elérhető, további felvilágosítással pedig nem tudnak szolgálni.

Ugyancsak ezzel az üggyel hozható kapcsolatba  az egyik nagy, jól ismert budapesti nyelviskola élén történt hirtelen vezetőváltás is. A jelenlegi vezető ugyanakkor határozottan cáfolta magának az iskolának az érintettségét. Kállai Gábor, a Pest Megyei Főügyészség szóvivője korábban szintén azt mondta, hogy az angol és német nyelvvizsga-bizonyítványok adásvételének bűncselekményében nem maguk az iskolák, hanem csak bizonyos dolgozóik érintettek.

A pénzbüntetés és a bizonyítvány érvénytelenítése mellett közokirat-hamisítás miatt akár három év szabadságvesztésre is büntethetők azok az egyetemisták és főiskolások, akik hamis nyelvvizsgával jutottak hozzá a diplomájukhoz. A portál által megkérdezett szakértők szerint azonban a csalással szerzett nyelvvizsgák száma még az összes bizonyítvány egy ezrelékét sem éri el: évente körülbelül 160 ezren tesznek vizsgát, a hamis bizonyítványok számát viszont 100-150-re becsülik. Változik több nyelvvizsga felépítése: erről itt olvashattok.