Több tízezer egyetemistának kell ilyen nyelvvizsgát szereznie, sok nyelviskola hirdet speciális kurzusokat Nyelvtanulás
Szabó Fruzsina

Több tízezer egyetemistának kell ilyen nyelvvizsgát szereznie, sok nyelviskola hirdet speciális kurzusokat

Gazdasági, műszaki, orvosi, sőt katonai és egyházi szaknyelvi vizsgát is tehetnek azok, akiknek erre a diplomaszerzés vagy a munkájuk miatt szükségük van. Szakemberek azt mondják, nem csak a papír miatt érdemes szaknyelvet tanulni egyetemistaként – jól fog jönni az első (és a sokadik) munkahelyen is. A HVG Nyelvtanulás 2022 cikke.

„Ön Fehér Andrea/András, egy multinacionális édességgyártó cég menedzserasszisztense. A következő évben több nemzetközi és hazai szakmai vásár is lesz édességgyártás témában, de a cégnek csak egy vásári részvételre van pénzkerete. Főnöke arra kéri, hogy készítsen egy 160-200 szavas beszámolót arról, hogy egy hazai vagy külföldi vásáron vegyenek-e részt”

– évente több ezer egyetemistának kell ehhez hasonló feladatokat megoldania, számos alap- és mesterszakon ugyanis nemcsak általános, hanem szaknyelvi nyelvvizsga is kell a diploma megszerzéséhez. Ilyen szak például a népszerűségi lista éléről letaszíthatatlan gazdálkodási és menedzsment, amelyet évről évre 8-10 ezren jelölnek meg a felvételi lapon, és több mint háromezren el is kezdenek. Ezen a BSc-szakon a diploma egyik feltétele legalább egy B2-es szakmai nyelvvizsga megszerzése, és ugyanilyenek a követelmények a szintén több ezer felvételizőt vonzó kereskedelem és marketing, a turizmus-vendéglátás, emberi erőforrások alapképzésen is – igaz, a szakmai bizonyítványt „ki lehet váltani” egy felsőfokú, általános nyelvvizsgával. A nemzetközi gazdálkodást tanulókra ennél szigorúbb szabályok vonatkoznak, nekik két B2-es szakmai vizsgára kell felkészülniük, és csak az egyiket helyettesíthetik C1-es, általános nyelvvizsgával.

Nyelvvizsgát választanátok? Nyelvtanfolyamot kerestek?

Hogy könnyebb legyen választani, a HVG Nyelvtanulás 2022 kiadványában összehasonlítottuk a legnépszerűbb vizsgatípusokat, megnéztük a feladatokat és az árakat, sőt még a szakmai és az online nyelvvizsgákat is.

Utánajártunk, milyenek a nyelvi előkészítős vagy két tannyelvű iskolák, mennyit ér a felvételin a nyelvvizsga, mennyi idő alatt eljutni a nulláról a B2-es szintre, és milyen idegen nyelvű szakok közül válogathatnak azok, akik itthon szereznének diplomát, de nem magyar nyelvű képzésen.

A HVG Nyelvtanulás 2022 kiadványt rendeljétek meg itt, kedvezményes áron.

A többi szakterületen csak néhány olyan képzés van, ahol ilyen feltételhez kötik a diploma megszerzését, ezek egyike a nemzetközi tanulmányok, ott a végzősöknek szintén két B2-es nyelvvizsgát kell bemutatniuk, az egyiknek szaknyelvinek kell lennie.

Gyalog Hajnalka, a szaknyelvi kurzusokat is kínáló Business Focus Nyelviskola szakmai vezetője azt mondja, a gazdasági képzések hallgatóinak akkor is érdemes lenne szaknyelvet tanulniuk, ha nem lenne kötelező, a vizsgákon ugyanis azt a szókincset kérik számon, amelyre a gazdasági, üzleti életben egyébként is szükségük lesz pályakezdőként. „A felkészítő kurzusok kommunikációs, munkahelyi, tárgyalástechnikai tréningnek is beillenének” – magyarázza.

Ki mit választ?

Választék van bőven. A legtöbb vizsgatípus közül persze az üzleti vagy gazdasági területen tanulók válogathatnak, de műszaki, orvosi és jogi szaknyelvből is több helyen vizsgáztatnak. Egészen különleges szaknyelvi vizsgarendszerek is vannak: a Károli Gáspár Református Egyetemen például angolból, németből és olaszból lehet egyházi szaknyelvi vizsgát tenni, míg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem központjában katonai szaknyelvből, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem központjában pedig bibliai héberből lehet bizonyítványt szerezni.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen agrár- és környezetvédelmi szaknyelvből, a Külgazdasági és Külügyminisztérium vizsgaközpontjában pedig diplomáciai szaknyelvből szerveznek írásbeliket és szóbeliket.

A legtöbb helyen persze angolból és németből lehet vizsgázni, de az is talál magának lehetőséget, aki franciául, olaszul vagy spanyolul beszél. Sőt, néhány nyelvvizsgaközpontban – például a Budapesti Gazdasági Egyetemen – japán, orosz és kínai üzleti szaknyelvvel is foglalkoznak, a Corvinus Nyelvvizsgaközpont közgazdasági vizsgáját portugál nyelvből is akkreditálták, katonai szaknyelvi vizsgát pedig többek között szerb, horvát, szlovák és ukrán nyelvből is lehet tenni.

Gazdasági nyelvvizsgák

„Minimális különbség van a gazdasági szaknyelvi vizsgák között, inkább az alapján szoktak választani a hallgatók, hogy melyik egyetemre járnak, általában az ottani nyelvvizsgát próbálják meg” – mondja Gyalog Hajnalka. Az írásbelin jellemzően üzleti levelet kell írni, de az olvasott szöveg értését mérő rész feladatai is gazdasági-üzleti témájú szövegekhez, újságcikkekhez kapcsolódnak, a szóbelin pedig gyakran egy grafikont, táblázatot vagy diagramot kell értelmezni és elemezni az adott nyelven.

Felkészítő kurzusokat egyébként számos nyelviskola, egyetem és magántanár hirdet, az árak a tanfolyamok hosszától és intenzitásától függően változnak. Van olyan egyetem, amely 45 ezer forintért kínál 36 órás kurzust, máshol 70-90 ezer forintért lehet részt venni egy 40 órás tanfolyamon, de 110-120 ezer forintos, tizenkét hetes felkészítőt is találtunk.

Akkreditált szaknyelvi vizsgákat szervező központok

BME Nyelvvizsgaközpont

gazdasági szaknyelvi vizsga (egynyelvű): angol, francia, német

műszaki szaknyelvi vizsga (egynyelvű): angol

Budapesti Gazdasági Egyetem Nyelvvizsgaközpont

BGE üzleti szaknyelvi vizsga (kétnyelvű): francia, japán, kínai, olasz, orosz, spanyol

BGE gazdasági kommunikáció szaknyelvi vizsga (egynyelvű): angol, német

BGE idegenforgalmi-vendéglátóipari szaknyelvi vizsga (kétnyelvű): angol, francia, német, olasz, spanyol

Corvinus Nyelvvizsgaközpont

Nemzetközi kapcsolatok szaknyelvi vizsga (kétnyelvű): angol, francia, német, olasz, orosz, spanyol

OECONOM közgazdasági szaknyelvi vizsga (egynyelvű): angol, francia, német, olasz, orosz, portugál, spanyol

ELTE Origó Nyelvi Centrum

LforS, Language for Services szaknyelvi vizsgarendszer (egynyelvű): angol

Euroexam

EuroPro szaknyelvi vizsga (kétnyelvű): angol

EuroPro szaknyelvi vizsga (egynyelvű): angol

GB Resources Oktatási és Tanácsadó Kft.

LCCI EFB üzleti szaknyelvi vizsga (egynyelvű): angol

Károli Gáspár Református Egyetem

Theolingua egyházi szaknyelvi vizsga (kétnyelvű): angol, német, olasz

KJE Nyelvvizsgaközpont

GazdálKODÓ gazdasági szaknyelvi vizsga (kétnyelvű): angol, német

GazdálKODÓ gazdasági szaknyelvi vizsga (egynyelvű): angol, német

Közigazgatási Szaknyelvi Vizsgaközpont

Közigazgatási szaknyelvi vizsga (egynyelvű): angol

Külgazdasági és Külügyminisztérium, Diplomáciai Szakmai Nyelvi Vizsgaközpont

Diplomáciai szaknyelvi vizsga (kétnyelvű, zárt rendszerű): angol, francia, német, olasz, orosz, spanyol

Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Zöld Út Nyelvvizsgaközpont

Zöld Út gazdálkodási menedzsment szaknyelvi vizsga (egynyelvű): angol, francia, német

Zöld Út műszaki szaknyelvi vizsga (egynyelvű): angol, német

Zöld Út agrár- és környezettudományi szaknyelvi vizsga (egynyelvű): angol, francia, német

NKE Nyelvvizsgaközpont

ARMA katonai szaknyelvi vizsga (kétnyelvű): angol, francia, horvát, német, olasz, orosz, szerb, szlovák, ukrán

NATO STANAG 6001, szaknyelvi vizsga (egynyelvű): angol

Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem, Nyelvvizsgaközpont

Bibliai héber szaknyelvi vizsga (kétnyelvű): héber

PROFEX Nyelvvizsgaközpont

PROFEX orvosi szaknyelvi vizsga (kétnyelvű): angol, német

PROFEX jogi- és közigazgatási szaknyelvi vizsga (kétnyelvű): angol, német

Forrás: OH NYAK, 2022. január 13-i adatok

A tanfolyamok hossza általában két-három hónap, ennyi idő alatt ugyanis fel lehet készülni egy középfokú gazdasági nyelvvizsgára – persze csak akkor, ha valaki otthon is legalább heti négy-öt órát készül, és megvan a B2-es nyelvtudása. „Amikor egy hallgató jelentkezik hozzánk, részt kell vennie egy szintfelmérőn. Legalább egy gyenge B2-es szint kell ahhoz, hogy el tudja kezdeni a felkészítő kurzust. Ezek ugyanis 40-80 órás tanfolyamok, ahol célzottan a szaknyelvvel foglalkozunk, nincs idő arra, hogy egészen a nyelvi alapoktól kezdjük a felkészítést. Azoknak, akiknek csak B1-es tudásuk van, egy alapozó nyelvi kurzust szoktunk kiegészítésként ajánlani, ahol többet nyelvtanoznak, felfrissítik a szókincset” – magyarázza a Business Focus szakmai vezetője.

A beszéd nem mindig megy

Ezeken a szaknyelvi kurzusokon egy nyelvvizsgatípusra készítik fel a jelentkezőket – a legtöbb nyelviskola a vizsgaidőpontokhoz igazítja a tanfolyamok indulását is. „Átvesszük a nyelvvizsga témaköreit, mind a szókincset, mind a tudásanyagot. Beszélünk gazdasági jelenségekről, a legfontosabb definíciókról, szervezetekről, a gazdasági szaknyelvben használt rövidítésekről. Átnézzük, milyen típusfeladatok vannak az írásbelin, mire lehet számítani, átismételjük a fontosabb nyelvtani részeket” – mondja Gyalog Hajnalka.

A szóbelire is sokat készülnek, főként a szituációs feladatokra. „Az egyik feladatnál a vizsgázóknak diagramokat kell értelmezniük és angolul prezentálni. Ez a készség fontos az üzleti életben, és ilyen feladattal nem feltétlenül találkoznak a hallgatók az egyetemen” – teszi hozzá.

És hogy általában melyik feladatot tartják a legnehezebbnek? A nyelvtanár szerint korábban a fordítás volt a „mumus”, de azt a legtöbb szakmai és általános nyelvvizsgából pár éve kivették, így ma már inkább a szóbelitől tartanak a hallgatók. „Sok egyetemista úgy érkezik hozzánk, hogy azt mondja: valójában soha nem tanult meg beszélni idegen nyelven. Van szókincse, vannak nyelvtani ismeretei, de megijed, ha beszélnie, pontosabban beszélgetnie kell” – magyarázza.