2008. július. 15. 15:00 Eduline Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 04. 14:11 Nyelvtanulás

Általános tudnivalók az ITK Origo vizsgarendszerről

Az ITK Origó Magyarországon kifejlesztett, általános nyelvi tudást mérő, kétnyelvű vizsgarendszer. A következő nyelvekből kínál vizsgákat: angol, német, latin, francia, spanyol, orosz, eszperantó, olasz, bolgár, horvát, lengyel, lovári (cigány), beás (cigány), szerb, szlovák, román, szlovén, török, héber, finn, újgörög.

vizsgaidőszakok:
Évente hét alkalommal lehet vizsgázni. Az egyes vizsgahelyek ennél kevesebb időpontot is kínálhatnak. A kevéssé gyakran választott nyelvek esetében évente két alkalommal kerül sor vizsgára.
 
jelentkezés:
A vizsgára való jelentkezéshez ki kell tölteni a jelentkezési lapot és be kell fizetni a vizsgadíjat. A jelentkezési lap és a készpénz-átutalási csekk a vizsgaközpontban vagy a vizsgahelyeken szerezhető be. A jelentkezési lap letölthető az internetről is, a fizetés történhet postai készpénzes utalvány segítségével is.
A jelentkezési lapot a befizetést igazoló csekk eredeti feladóvevényével a vizsgahelyre kell beküldeni (egy másolatot javasolt megőrizni).
 
megjelenés a vizsgán:
A vizsgázónak az értesítőben megjelölt időpontban, a vizsga kezdetére kell megjelennie.
A vizsgán személyazonosságot igazoló érvényes fényképes hatósági igazolványra van szükség, ami lehet: személyi igazolvány, útlevél, katonai igazolvány vagy jogosítvány.
Az öltözékre vonatkozóan nincs előírás.
A vizsgázó az írásbeli vizsgába legfeljebb tizenöt perces késéssel kapcsolódhat be. Szóbeli vizsgát késés esetén akkor tehet a vizsgázó, ha az aznapi utolsó vizsga befejezéséig megérkezik.
Vizsgát halasztani egyszer lehet, halasztási díj megfizetése ellenében.
 
a vizsga folyamán:
Az írásbeli vizsgára íróeszközt valamint szótárt mindenki bevihet magával. A szótárt a feleletválasztós teszt (1. feladat) kitöltésekor nem lehet használni.
A vizsgázó semmilyen egyéb segédeszközt nem vihet magával, ami jogtalan előnyhöz juttatná. A vizsga megkezdése előtt a mobiltelefon(oka)t a vizsgázónak ki kell kapcsolnia.
A szóbeli vizsgán szótár nem használható.
Szóbeli vizsga csak különleges esetekben szakítható félbe (pl. a vizsgázó rosszulléte vagy katasztrófahelyzet), az írásbeli vizsgáról a vizsgázó rövid időre kimehet, miután dolgozatát leadta a vizsgafelügyelőnek. A vizsgafelügyelők ügyelnek arra, hogy egy időben csak egy vizsgázó hagyja el a termet. Meg nem engedett eszközök használata tilos. Ebbe beleértendő tiltott segédeszközök használata, valamint más vizsgázókkal folytatott engedély nélküli kommunikáció is.
A szabályok megszegése a vizsga felfüggesztését vonja maga után.
 
a vizsga után:
Az írásbeli dolgozatot a megírást követő 45. naptól lehet megtekinteni a megírást követő fél éven belül. A megtekintésre az Idegennyelvi Továbbképző Központ ügyfélszolgálatánál lehet időpontot kérni (telefonon vagy személyesen) a megtekintésre kijelölt hónap első munkanapjától. A dolgozatot a vizsgázó tekintheti meg, aki a megtekintésre egy általa felkért személyt magával hozhat. A megtekintéshez 30 perc áll rendelkezésre.
A vizsgadolgozat megtekintése ingyenes.
 
a vizsgaeredmények közlése:
A vizsgaeredményeket a vizsga után 30 napon belül közlik.
A szóbeli vizsga bizottság előtt zajló részére vonatkozó részeredmények a vizsga napján a faliújságon megtekinthetők. A többi részeredmény is megtudható a hivatalos értesítést megelőzően tájékoztató jelleggel az internetről, a vizsgaközpont automata ügyfélszolgálatán keresztül, valamint személyesen az Ügyfélszolgálaton.
Telefonon a 459–9696-os számon lehet érdeklődni a vizsgaeredményekről.
 
a bizonyítvány:
A bizonyítvány a vizsgát követő 4–8 héten belül (legkésőbb 8 hét alatt) készül el. A bizonyítvány postai úton jut el a vizsgázóhoz.
 
További információkért az alap-, közép- és felsőfokú vizsgákról kattints ide
Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten Érettségi-felvételi Kurucz Tünde

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten

Hatványozás azonosságai, függvények jellemzése és grafikus manipulációk – csak néhány olyan összefüggés, fogalom és feladat, amit minden diáknak tudnia kell, aki idén májusban matekból érettségizik. Összegyűjtöttük, mi mindent kell(ene) átvenni szűk egy hét alatt azoknak, akik középszinten vizsgáznak matekból.