PDSZ: dől a panasz a kötelező hit- és erkölcstan miatt Közoktatás
Eduline

PDSZ: dől a panasz a kötelező hit- és erkölcstan miatt

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke szerint a kollégákból és a szülőkből dől a...

Erkölcstan mintaóra júniusban: vitázni lehet, de azért vannak kötelező definíciók

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke szerint a kollégákból és a szülőkből dől a panasz a kötelező hit-, illetve erkölcstanóra miatt - írja a Népszabadság.

A kötelező hittan-, illetve erkölcstanórát szeptembertől, felmenő rendszerben vezetik be az általános iskolákban, illetve a hat és nyolc évfolyamos gimnáziumokban: a 2013/14-es tanévben még csak az elsősöknek, az ötödikeseknek és a hat évfolyamos gimnáziumok hetedikes tanulóinak lesz kötelező a heti egy tanóra. Az elsősök 52 százaléka a hittant, 48 százaléka az erkölcstant választotta, míg az ötödikesek jóval nagyobb arányban (58 százalék) fognak erkölcstant fognak tanulni. Lehet-e tanév közben váltani? Erről itt olvashattok.

Bár az új tantárgy bevezetése nagy vitát váltott ki, Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa korábban úgy nyilatkozott, a hitoktatással kapcsolatban semmiféle panasz nem érkezett hivatalához. Szerinte panaszok, kérdések inkább majd szeptember után várhatók, amikor már az érintettek tapasztalatokat szereznek az új tantárgyak oktatásáról.

Konkrét panasz a Galló Istvánné vezette Pedagógusok Szakszervezetéhez sem futott be, a PSZ ugyanakkor aggályaival az Alkotmánybírósághoz fordult - írja a Népszabadság. Hivatalos megkeresés a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetéhez sem érkezett, de – az elnök, Mendrey László elmondása szerint – magánemberként dől a panasz a kollégákból és a szülőkből. Azok a tanárok, akik szeptembertől erkölcstant fognak tanítani, általában a felkészítés színvonala miatt elégedetlenek: a 60 órás „gyorstalpalót” nem tartják elegendőnek. Hogyan fog kinézni egy erkölcstanóra? Az interaktív mintaóráról készült beszámolónkat itt olvashatjátok.

Mendrey szerint jó részük még mindig nem érti, mi szükség volt erre az egészre. Azok a diákok, akik igényelték, eddig is járhattak hittanra, az erkölcstannak pedig nem sok értelmét látják, főleg úgy, hogy a gyerekek ebből a tárgyból osztályzatot is kapnak. A szakszervezet elnöke szerint a tanárok leginkább a viselkedésükkel mutathatnak erkölcsi példát. A szülők attól tartanak, hogy az osztálynaplóba bekerül, ki választotta az erkölcstant és ki a hittant, ennek pedig akár hosszabb távon is lehetnek következményei.

Mendrey szerint probléma, hogy a hitoktatók számára a törvény nem írja elő a pedagógus végzettséget. A PDSZ elnöke szerint bizalmatlanság és kétely jellemzi a helyzetet: csak a tanévkezdés után derülhet ki, a rendszer mennyire működik, okoz-e problémákat például az órarend összeállításakor az erkölcstan és a hittan beillesztése. A kollégiumokban is kötelező lesz erkölcstant tanulni: a részleteket itt találjátok.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.