Hatalmas botrányt kavar a gyakorlóiskolák államosításának ötlete Közoktatás
Eduline

Hatalmas botrányt kavar a gyakorlóiskolák államosításának ötlete

Kilenc vidéki egyetemi-főiskolai gyakorlóiskolát venne át az állami intézményfenntartó, a döntés elbocsátásokkal járhat. A felsőoktatási intézmények, a tanárok, a diákok és a szülők is tiltakoznak.

A 25 iskolát tömörítő Gyakorlóiskolák Szövetsége állásfoglalásában azt kérte Balog Zoltán emberierőforrás-minisztertől, hogy „érdemben tárgyaljon a szövetség elnökségével a kialakult helyzetről” - írja az Origó. A portálnak Molnár Katalin, az ELTE Radnóti Miklós gyakorlóiskolájának igazgatója azt mondta, bár a döntés nem érinti az összes iskolát, ezt mindenki érdekében meg kellett tenniük.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerdán jelentette be, hogy az állami Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) kilenc gyakorlóiskolát átvenne az egyetemektől, főiskoláktól: a Debreceni Egyetem Arany János Gyakorló Általános Iskoláját és Balásházy János Gyakorló Szakközépiskolája, Gimnáziuma és Kollégiumát, az Eötvös József Főiskola Gyakorló Általános Iskoláját, a Kaposvári Egyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumát, a Nyíregyházi Főiskola Apáczai Csere János Gyakorló Általános Iskolája és Alapfokú Művészeti Iskoláját, a Nyugat-magyarországi Egyetem Roth Gyula Gyakorló Szakközépiskola és Kollégiumát (Sopron), illetve Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskoláját (Győr), a Pécsi Tudományegyetem 1. Számú Gyakorló Általános Iskoláját, a Szent István Egyetem Gyakorló Sport Általános Iskola és Gimnáziumát (Jászberény).

A Radnóti igazgatója az Origónak elmondta: a részletes okokat egyelőre nem ismerik, lehetnek gondok a finanszírozással, a vezető tanárok óraszámával és a képzéssel is. Az érintettek azt sem tudják, az átalakítás milyen gyakorlati változásokat hozna az iskolák életében. A minisztérium szerint az átszervezésre a hallgatói létszám csökkenése, illetve azért van szükség, mert az iskolákban nem végez elég tanárszakos hallgató gyakorlótanítást. Molnár Katalin szerint ugyanakkor a kilenc intézmény között van olyan is, amely kifejezetten sok tanárt indít el a szakmában.

Az egyik iskola a vs.hu-nak névtelenül nyilatkozó igazgatóhelyettese szerint viszont az ő intézményükben kevesebb tanárjelölt van az előírtnál, de ez az összes többi gyakorlóiskola esetében is így van. A Debreceni Egyetem közleménye szerint a hallgatók száma a többciklusú tanárképzés bevezetése miatt csökkent, de az osztatlan képzés visszaállításával nőni fog.

A portálnak nyilatkozó igazgatóhelyettes szerint az átalakítás elbocsátásokkal is járhat, a tanárjelöltekkel foglalkozó vezetőtanároknak ugyanis eddig 12-14 órát kellett tartaniuk a Klikhez tartozó iskolákra vonatkozó 22-26 helyett. Ha az intézmény megszűnik gyakorlóiskola lenni, a mostani 13 vezetőtanárból az óraszám-növekedés miatt hatot el kell bocsátaniuk - mondta.

A felsőoktatási államtitkárság szerint a döntésben a szülők és a fenntartók véleményét is figyelembe veszik majd. Az egyetemeknek, főiskoláknak május 8-ig kell vizsgálatot készíteniük a hatékonyságról: Molnár Katalin szerint nagyon kevés időt kaptak. A végső döntés május végére várható, és lényegében Balog Zoltán kezében van. Az április 9-én kiadott kormányrendelet szerint viszont a felsőoktatási intézményeknek csak december 31-ig kellene felülvizsgálniuk, hogy az általuk fenntartott iskolák teljesítik-e a gyakorlóintézménnyé nyilvánítás feltételeit.

Pécsen, Nyíregyházán és Győrben is tiltakoznak

A hvg.hu információi szerint a Pécsi Tudományegyetemen az átvételtől függetlenül racinalizálás címén összevonnák az eddig külön vezetés alatt működő intézményeket, a tanári gárdák ugyanakkor ezzel nem értenek egyet. A portál által megkérdezett tanár szakos hallgatók elégedettek voltak az I. számú Gyakorlóban töltött szakmai gyakorlatukkal.

Bodnár Mihály, a nyíregyházi Apáczai Csere János Gyakorló Általános Iskolája és Alapfokú Művészeti Iskolája igazgatóhelyettese a Kelet-Magyarország napilapnak azt mondta: okkal tartankk attól, hogy az új fenntartó szűkítené az Apáczai mozgásterét, idővel pedig a diák- és pedagóguslétszámot is. Kovács Ferenc polgármester szerint az EMMI kritikája jogos, mert a két gyakorlóiskolában több mint ezer diák tanul, a főiskola pedagógusképzésén viszont "óriási a visszaesés".

Kovács László, az Apáczai nyugalmazott tanára aviszont  Facebookra is kikerült levelében azt írta: csak "alantas, sokszor talán anyagias érdekek" számítanak és a "háttéralkuk nyálkás világa”. Az apáczais diákok szülei április 28-ára szerveznek tiltakozó akciót, és online petíciót is indítottak.

A Nyugat-magyarországi Egyetemhez tartozó győri Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskola 450 diákjának szülei a Facebookon tiltakoznak, szerdán pedig fórumot tartottak. Az iskola a város vezető iskolái között van, ezt a minőséget is féltik most a szülők, diákok, dolgozók. Faragó Sándor, az egyetem rektora pedig kijelentette: az egyetem ragaszkodik a gyakorlóiskolájához.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.