A hét hírei: a kommunikáció szak megszűnésétől a nemzeti ünnepig Közoktatás
Eduline

A hét hírei: a kommunikáció szak megszűnésétől a nemzeti ünnepig

A hallgatók fele elbúcsúzhat a felsőoktatástól a kötelező nyelvvizsga miatt, több képzést is megszüntethet a kormány, a középiskolákban bevezethetik a pénzügyi ismeretek tantárgyat, és a legtöbb iskola nem küld diákokat a március 15-i állami ünnepségre. Ezek voltak a hét legfontosabb hírei.

Itt a feketeleves: a hallgatók több mint fele elbúcsúzhat a felsőoktatástól?

Majdnem hatvan százalékkal, 34 ezerrel kevesebben kezdhették volna el az alap- vagy osztatlan képzést 2014-ben, ha már most is kötelező lenne a középfokú nyelvtudás igazolása a felvételin. Ezt 2020-tól biztosan bevezetik, arra azonban, hogy hogyan fog növekedni a nyelvvizsgázók aránya, a kormánynak egyelőre nincs forgatókönyve. Cikkünkért kattintsatok ide.

Ijesztően túlterheltek a magyar iskolások egy felmérés szerint

Egy nemzetközi összehasonlítás szerint a magyar diákok jóval több időt töltenek házi feladat írásával, mint külföldi társaik többsége. A tanulók rendszeres kötelező feladatai akár heti 38-40 órára is rúghatnak. Sok iskolában az ebédeltetésre sincs elég idő, van, ahol a gyerekek délután fél négykor jutnak leghamarabb ételhez – írta a Magyar Nemzet. A cikket itt olvashatjátok.

Vége a kommunikáció szaknak? Több képzést is megszüntethet a kormány

Hatalmas botrányt kavarhat az az új államtitkári tervezet, mely szerint több alapszakot, köztük a népszerű kommunikációt is megszüntetnék, más képzéseknél pedig az állami ösztöndíjas helyeket törölnék el végleg. Egyetemi forrásaink szerint több népszerű szak 2016-tól csak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen lesz elérhető. Az ELTE docense szerint a kommunikáció szak mellett a nemzetközi kapcsolatok alapképzés és az informatikus könyvtáros mesterszak is megszűnhet.

Leginkább a Budapesti Corvinus Egyetem és a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola érezné meg, ha megszüntetnék a kommunikációs szakokat. A BKF közleményben tudatta, "nem létezhet ma egy társadalom kommunikáció- és médiatudományi felsőoktatás nélkül, ezért a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola a jövőben is elindítja a képzést".

Bár az Eduline-nak több egyetemi és főiskolai vezető is megerősítette, hogy az államtitkársággal szakok megszűnéséről tárgyaltak, az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint csak szakracionalizálás zajlik, a megbeszéléseken nem kerültek szóba intézményi meghirdetési kérdések. Az Oktatói Hálózat a kormány felsőoktatással kapcsolatos konkrét intézkedési terveinek azonnali nyilvánosságra hozatalát követeli és tiltakoznak az ellen, hogy "szakmai szempontokat nélkülöző, kártékony döntések szülessenek".

Új tantárgyat talált ki a középiskolásoknak Varga Mihály

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) azt szeretné elérni, hogy hosszabb távon a tanterv szerves részévé váljon az alapvető pénzügyi ismeretek elsajátítása, erről a tárca már belső egyeztetést kezdett az oktatási kormányzattal - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteken Budapesten. A részleteket itt olvashatjátok.

Visszautasította a Klik meghívását a váci gimnázium

A Váci Madách Imre Gimnázium nem küld diákokat a március 15-i állami ünnepségekre, rajtuk kívül a 307 megkeresett iskola túlnyomó többsége sem jelzett vissza, vagy nemet mondott a Klik kérésére és nem küldenek gyerekeket a március 15-i állami ünnepségre. Több egyesület és a CÖF-aktivistái állásfoglalásukban fenyegették meg a váci középiskola diákjait, valamint kezdeményezték, hogy az iskola vezetését és a már felnőtt diákokat sorozzák be a Polgári Védelembe.

Így próbálják menteni az újabb felvételi botrányt

Az NGM két nappal a felvételi határidő előtt hirdette ki a szakmaszerkezeti döntést, amely eltörölt számos szakképzést. Hétfőn az Oktatási Hivatal írt levelet az általános iskoláknak, hogy gyorsan szóljanak a szülőknek, mert ha változtatniuk kell, csak négy napjuk lesz a jövő héten. A részletekért kattintsatok ide.

A diákok zsebének fájni fog a vasárnapi pihenőnap

A Magyarországon működő összes iskolaszövetkezetet érintheti a vasárnapi zárva tartásról szóló kiskereskedelmi törvény – mondta a Napi Gazdaságnak Másody Szabolcs, a MÜISZ Iskolaszövetkezet marketingigazgatója. Cikkünket itt olvashatjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.