Hány iskola érintett? Hol várakoztak a gyerekek? Be kell-e pótolni az elmaradt tanítási napot? Összegyűjtöttük.
A bombariadóról az Eduline-on is részletesen beszámoltunk, ebből kiderült
- cikkünk írásáig 308 iskola, köztük 273 budapesti és 35 vidéki oktatási intézmény kapott fenyegetést
- Az e-maileket egy központi, néhány órával korábban létrehozott e-mailcímről küldték.
Minden iskola ugyanazt a szöveget kapta meg, amelyben többek között törtmagyarsággal írták, hogy mostantól nincsenek biztonságban.
„Minden alkalommal, amikor elhagyjátok otthonaitokat, azzal a megértéssel teszitek, hogy talán soha nem tértek vissza élve. Budapest utcáit átitatja a polgárok vére, és épületek omlanak össze robbanóanyagaink erejétől.” – állt a levélben, majd megjegyezték, hogy készen állnak arra, hogy bármelyik pillanatban lecsapjanak.
„Felbéreltünk embereket a közösségeitekből, és a saját erőforrásaitokat fogjuk használni, hogy elpusztítsunk benneteket. Késeket élesítenek; bombákat dobnak a helyekre, és autókat táplálnak egy igaz küldetéshez, hogy megbosszulják vallásunk becsületét és mártírjaink vérét” – írták, majd a levél megjegyezték, hogy mindez „Allah akarata.”
Az Eduline a bombariadó kapcsán rengeteg olvasói levelet kapott, amiket kiegészítettünk a hivatalos információkkal, és így összeállítottunk egy listát (nem teljes) az érintett intézményekről, ezt itt tudjátok megnézni.
Melegedés a buszon, sportcsarnokban, városházán
Az iskolákat a fenyegető e-mail miatt országszerte kiürítették. Voltak olyan diákok, akik éppen csak kabátjaikat kapták fel, így a táskájuk és a telefonjuk is az épületben maradt, így a szüleiknek is csak nehezen tudtak jelezni.
Az iskolák nagy része a diákokat hazaküldte. Akikért azonban nem tudtak azonnal menni a szülők, azokat általában egy meleg helyen, például a terézvárosi gyerekek az Eötvös 10-ben, az újpestiek többek között a Városháza dísztermében, míg a rákosmentiek a művelődési házban és a sportcsarnokban várakozhattak. A BKK pedig külön melegedő buszokat küldött, hogy a tanulóknak és a pedagógusoknak ne kelljen az utcán fagyoskodniuk.
A bombariadó miatt akár szombaton is lehet tanítás
Az esettel kapcsolatban megkerestük a Klebelsberg Központot is, ahol megkeresésünkre azt írták, hogy az intézményvezetők a rendőrség útmutatása szerint járnak el, a tanulók biztonságáról minden esetben gondoskodnak.
Az elmaradt órák és egyéb események pótlásával kapcsolatosan az intézményvezető saját hatáskörben dönt.
- jegyezték meg.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az igazgató dönthet úgy, ha például a bombariadó miatt rendkívüli tanítási szünetet rendelt el, akkor ezt egy másik napon, például egy szombaton, pótolni kell.
A bombariadó miatt az érintett középiskolákban a központi írásbeli megtekintése is elmaradt.
Sehol nem találtak bombát
A bombariadó miatt Rétvári Bence a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és Gál Kristóf, az ORFK Kommunikációs Szolgálatának vezetője tartott sajtótájékoztatót.
Az értesüléseik szerint fél 12-ig országszerte összesen 268 oktatási intézményben volt bombariadó, amelyből 245 budapesti iskola volt.
Az államtitkár arra kérte az intézmények vezetőit, hogy nézzék át a postafiókjaikat. Amennyiben fenyegetést találnak a levelek között, akkor azt haladéktalanul jelezzék a rendőrségnek.
Gál Kristóf szerint az eddig átvizsgált intézményekben nem találtak robbanószert. Valamint azt is elmondta, hogy ma addig nem áll le a rendőrség, ameddig minden iskolát át nem vizsgáltak, ahova fenyegetés érkezett.
Külön munkacsoport is alakult a rendőrségen, ami vizsgálja az ügyet. Magyarország kapcsolatba lépett az Europollal, hogy minél hamarabb megtalálják az elkövetőket.
Az érdemes megjegyezni, hogy ezen a héten szerdán a maihoz hasonló bombafenyegetéseket kapott Bulgáriában is számos iskola. Az üzenetek az intézmények már korábban lecserélt hivatalos e-mail-címeire érkeztek, a dolgozók pedig akkor vették észre őket, amikor reggel megnyitották a levelezésüket.