Bíróság mondta ki, hogy addig nem játszhatnak a gyerekek a játszótéren, amíg meg nem épül hangszigetelő fal.
Alig volt üres hely a sörédi közmeghallgatáson november 29-én, annyian akarták tudni, hogy mit lehet tenni a játszótér újra nyitásáért, számolt be a feol.hu. Az is kiderült az elhangzottak alapján, hogy az ügy már hét éve folyamatosan húzódik, és most tetőzött nemrég.
Pár héttel ezelőtt bezárták a sörédi játszóteret, mert egy a tér környékén lakó személy beperelte a falut, hogy zavarja a gyerekzsivaj. Az önkormányzatnak akkor meg kellett hoznia egy döntést, mivel a bíróság arra kötelezte őket, hogy vagy lezárják a játszóteret, vagy egy hangfogó falat építenek a tér köré. Ez a fal viszont alaphangon is 10 millió forintba kerülne, így az önkormányzatnak nem volt más választása, mint bezárni a fiatal szülők és gyerekeik által gyakran látogatott és kedvelt helyet.
A játszótér egyébként már 2010 óta ott van és a terület korábban is közösségi területként, grundként funkcionált. Ezzel a szomszédok is teljes mértékben tisztában voltak, az egyik mégis feljelentette a települést és kártérítést is követelt, mivel szerinte az ingatlannak 50 százalékos értékcsökkentést okoz a zaj. A pénzen kívül azt is szerette volna a felperes, ha szigorú nyitvatartási rend lenne a játszótéren, ami azt jelentette volna, hogy csupán reggel hattól délután kettőig lehetett volna játszani a területen, és csak napi két órát sportolni a focipályán.
A falu lakói elsőre nem vették komolyan a lépéseket, hiszen ki záratna be egy játszóteret, majd kiderült, hogy a falu elvesztette a pert. Ugyan másodfokon enyhítettek a községre kirótt költségeken, de az a felállás megmaradt, hogy amíg Söréd nem fizeti ki a bíróság által meghatározott értékcsökkenést, illetve amíg nem épít 2.4 méteres zajfogó falat a játszótér köré, addig zárva kell maradnia a kapunak, nem mehetnek oda a családok.
Az ügy kapcsán járt kint igazságügyi szakértő, de méréseket nem végzett, így csak azt tudta megállapítani, hogy a játszótér közelében található 81-es főút rendkívül zajos. Arra a felvetésre, hogy amikor odaköltözött a felperes, miért nem zavarta a játszó gyerekek, családok okozta zaj, és később mitől változott ez meg, az volt a hivatalos válasza a szakértőnek, hogy az embernek idővel változhat a tűrőképessége, fogalmazták meg a lakosok a hírportálnak.
Bár a falu kifizette a meghatározott kompenzációs értéket, a polgármester továbbra sincs könnyű helyzetben, mivel a játszóteret csak a hangszigetelő fal megépítése után nyithatja ki, és a falu lakói egyre nyugtalanabbak. Mivel nincs elég anyagi erőforrásuk ehhez, országos gyűjtésbe kezdtek az ügy érdekében. „Mivel nem vagyunk nagy lélekszámú település, így kénytelenek vagyunk megszólítani a nagyközönséget, hogy támogassák ezt a jó ügyet” – fogalmazott a polgármester
A játszótér megmentésére számlát nyitottak, ahova adományozhatnak azok, akik segíteni szeretnének a községi játszótér újranyitásában.
Jelenleg a szülők a gyerekeikkel a lánccal lezárt játszótér előtt, az autóúton játszanak, ám ez nem szándékos engedetlenség. Mint kiderült a felperes egyáltalán nem lakik a szóban forgó szomszéd ingatlanban, amit egyébként meg akart vásárolni a település önkormányzata, de a tulajdonos attól is elzárkózott.