Állami fenntartásban működik tovább Iványi Gáborék abaújkéri iskolája Közoktatás
Székács Linda

Állami fenntartásban működik tovább Iványi Gáborék abaújkéri iskolája

A MET szerint ez volt az egyetlen lehetőség, hogy a gyerekek és az intézmény tanárai folytathassák a munkájukat.

"A 2024/25-ös tanévben az ingatlanhasználati szerződés egyoldalú felmondása miatt, valamint a diákok és tanárok jogviszonyának megőrzése érdekében már állami fenntartásban működik tovább a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) abaújkéri iskolája" - számolt be róla Facebookon a MET.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, tartozások miatt a NAV július 16-án inkasszálni kezdte az Iványi Gáborhoz, a Magyarországi Evagéliumi Testvérközösség alapító lelkészéhez köthető nevelési-oktatási intézmények számláit, a fővárosi intézményeket pedig augusztus végén a fővárosi kormányhivatal törölte a nyilvántartásából, legalább 150 hátrányos helyzetű vagy sajátos nevelési igényű gyerek iskoláztatása lett bizonytalan.

Hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Abaújkéren működő Wesley iskola diákjai ne kerüljenek ilyen helyzetbe, az iskola a napokban állami fenntartásba került.

A bejegyzés szerint az intézményt a MET 2005-ben vette át a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Önkormányzattól azzal a feltétellel, hogy sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekek képzéséről is gondoskodnak.

"2005-ben egy 40 fős gyógypedagógiai iskola került hozzánk, a fejlesztéseinknek köszönhetően általános iskolát, szakképzési centrumot, sőt családi óvodát és bölcsődét is nyitottunk, hogy a kiskorú anyukák se essenek ki az oktatásból. Volt olyan tanév, amikor 800 tanuló járt ide, több ezer gyerek itt szerezhetett iskolai végzettséget, érettségit, szakmát az intézményben az elmúlt közel 20 évben. Az anyagi nehézségek miatt ebben a tanévben már csak a szakképzési centrum működött 230 diákkal" - írják.

Az ingatlan tulajdonjoga 2022-ben az önkormányzattól a magyar államhoz került, a kezelését az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) látja el. A vagyonkezelő 2024. áprilisában levélben értesítette az iskolát arról a szándékáról, hogy mivel szerintük már nem látják el a megállapodásban vállalt feladatot, szeretnék felmondani a határozatlan időre kötött ingatlanhasználati szerződést.

Bár az iskola ezt cáfolta és részletesen tájékoztatta a vagyonkezelőt arról, hogy továbbra is ellátják az SNI-s gyerekeket, és tárgyalást is kezdeményeztek, levelükre nem kaptak választ, ellenben júliusban 15 napos határidővel felmondták az ingatlanhasználati szerződést és felszólították az egyházat az épület kiürítésére és elhagyására.

Az intézmény jelezte, hogy a rövid határidő jogellenes, mivel az iskolára annak funkciója miatt nem a polgári törvénykönyv, hanem a köznevelési jogszabályok vonatkoznak, az MNV Zrt. ezt vitatta.

"Mivel ígéretet kaptunk, hogy az intézményt a Szerencsi Szakképző Központ és a Sárospataki Tankerületi Központ átveszi, és így a gyerekek és a tantestület együtt maradhat, a MET közgyűlése a diákok és a pedagógusok érdekeit szem előtt tartva végül az iskola átadása mellett döntött" - tájékoztatnak. Hozzátéve, hogy mivel egyik helyről sem kaptak megkeresést, ha az egyház nem lép, az intézmény sorsra megpecsételődött volna.

A MET kezdeményezésére az első megbeszélés augusztus 14-én volt, és bár a Szerencsi Szakképző Központ nyitott volt az együttműködésre, a Sárospataki Tankerületi Központ - ami az SNI-s gyerekeket nem veszi át - elzárkózott az egyeztetéstől.

Megállapodás végül augusztus 29-én született, amely szerint a szakképzési centrum az összes tanárt és diákot átveszi. A MET szeptember 30-ig biztosítja a tulajdonába tartozó két tankonyha ingyenes használatát, szeptemberben pedig további tárgyalásokat folytatnak majd a további használat feltételeiről.

Az iskolában eddig a több mint 40 környékbeli településről iskolabusszal szállított gyerek számára ingyenes étkeztetést biztosítottak, ezt viszont nem biztos, hogy a szakképzési centrum biztosítani tudja majd, ahogy a MET által működtetett iskolabuszt sem. Enélkül pedig a gyerekek nem tudnak majd bejutni az iskolába.

A MET azt írja; az ingatlan átadása miatt kényszerhelyzetbe kerültek, de ez volt az egyetlen esély arra, hogy a gyerekek és a pedagógusok folytathassák a munkájukat.

"Természetesen, ha később lehetőség nyílik rá, készen állunk a munkánk folytatására. Ha így lesz, akkor a diákjaink nagy része – ahogy ők fogalmazták – bármilyen intézményből rögtön szeretne „hazajönni a Wesleybe”" - zárják a bejegyzést.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.