A PDSZ felszólítja Pintér Sándort, hogy ne támogassa a Tamási Áron Gimnázium fenntartóváltását Közoktatás
Székács Linda

A PDSZ felszólítja Pintér Sándort, hogy ne támogassa a Tamási Áron Gimnázium fenntartóváltását

Az iskola a Gábor Dénes Egyetem fenntartásához kerülhet és felmenő rendszerben fizetős lenne,

Érthetetlennek tartják, hogy miért akarja az általános- és középiskolai oktatásra képesítő tanárképzéssel nem rendelkező Gábor Dénes Egyetem egy általános iskola és gimnázium fenntartását átvenni, ezért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete felszólítja Pintér Sándor belügyminisztert, hogy ne támogassa, hogy az állami fenntartású Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnázium az alapítványi fenntartásban működő Gábor Dénes Egyetemhez kerüljön.

Ahogy arról már mi is beszámoltunk, a Gábor Dénes Egyetem szándékát fejezte ki abban, hogy átvegye a Tamási Áron Általános Iskola és Gimnázium fenntartói jogait, amit így felmenő rendszerben fizetőssé tenne. A tandíj havi 100-150 ezer forint lenne, cserébe viszont okostáblákat ígérnek a tantermekbe, laptopokat a diákok számára, és egy új labor építését is belengették.

"A víziónk megvalósításához vezető utunk öt fő pilléren alapszik: módszertani megújulás, tartalmi megújulás, infrastrukturális megújulás, illetve a tanórán kívüli foglalkozások és az iskolán kívüli lehetőségek megfelelő kihasználása" - írják az egyetem honlapján.

A Tamási Áron Gimnázium igazgatójának tájékoztatása szerint osztályonként 2-2 szülő szavazhat majd arról, hogy egyetért-e a váltással vagy nem, ugyanakkor hozzátette, hogy a szavazatok nem ügydöntőek, mivel a fenntartóváltásról Csák János kulturális és innovációs miniszter fog dönteni.

A PDSZ a lapunknak küldött közleményében azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a köznevelési törvény szerint az átszervezés előtt kötelező kikérni "az intézmény alkalmazotti közössége, az iskolaszék, a szülői szervezet és az iskolai diákönkormányzat véleményét", valamint a nemzetiségi önkormányzatnak is egyetértési joga van.

"A vélemény kialakításához minden olyan információt hozzáférhetővé kell tenni a véleményezési joggal rendelkezők részére, amely a fenntartói döntés meghozatalához rendelkezésére áll. A vélemény kialakításához – az információk hozzáférhetővé tételének napjától számítva – legalább tizenöt napot kell biztosítani az érdekeltek részére. Kérjük ezért, hogy ne csak rövid tájékoztatást, hanem az átadás tervének teljes dokumentációját bocsássa a fenntartó a véleményezésre jogosultak rendelkezésére! A 15 nap csak ennek átadása után indulhat!" - írják, kiemelve, hogy a szülők nem kaptak részletes tájékoztatást arról, hogy a GDE pontosan miért ezt az iskolát választotta.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.