„Túlszárnyalok így egy kezdő buszsofőrt” – ennyit keresnek a pedagógusok a fizetésemelés után Közoktatás
Kurucz Tünde, Székács Linda

„Túlszárnyalok így egy kezdő buszsofőrt” – ennyit keresnek a pedagógusok a fizetésemelés után

Átlagosan nettó 366 ezer forint - ennyit keresnek a fizetésemelés után, megbízási díjak nélkül a pedagógusok a PDSZ felmérése szerint. Az ígért 32 százalékos emelést csak kevesen kapták meg, csalódottak viszont csak akkor lennének, ha elhitték volna, hogy valóban annyi lesz.

A nemrég megjelent kormányrendelet értelmében a tanárok, tanítók, gyógypedagógusok és az óvodapedagógusok bére januártól átlagosan 32,2 százalékkal emelkedik, hogy a kormány korábbi ígérete szerint elérje a diplomás bér 72 százalékát.

A jogszabály értelmében 2024-ben a pedagógusfizetések alsó határa a következőképpen alakul:

  • gyakornok: bruttó 528 800 forint (32,2 százalékos emelés)
  • pedagógus I. kategória: bruttó 538 ezer forint (31,2 százalékos emelés)
  • pedagógus II. kategória: bruttó 555 ezer forint (29,1 százalékos emelés)
  • mesterpedagógus kategória: bruttó  630 ezer forint (21,2 százalékos emelés)
  • a kutatótanárok esetében: bruttó 750 ezer forint (19 százalékos emelés)

A kormányrendelet kitér arra is, hogy ezen felül kötelezően emelni kell azoknak a pedagógusoknak a fizetését

  • 2 százalékkal, ha a pedagógus a munkaköre betöltéséhez előírt szakképzettséget mesterképzésben (korábban egyetemi képzésben) szerezte, illetve
  • 4 százalékkal, ha matematika, digitális kultúra, természettudomány, integrált természettudomány, fizika, kémia, biológia, földrajz tantárgyat tanít, és megvan az ehhez szükséges képesítése is.

Erre az alapfizetésre jönnek még rá a különböző megbízási díjak például osztályfőnöki, munkaközösség-vezetői pótlék stb, amelyek alapja szintén emelkedik, de munkáltatónként eltérőek lehetnek.

Január 30-ig adták át a kinevezéseket

Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter korábban úgy fogalmazott, hogy hivatalosan január 30-ig kell megkapni a pedagógusoknak az ehhez kapcsolódó értesítéseket.

Az Eduline értésülései szerint néhányan - főleg óvodapedagógusok - már január 25-én és 26-án átvehették a kinevezésüket, de a többség csak hétfőn, január 29-én, vagy rosszabb esetben január 30-án tudta meg, hogy a következő hónapban mekkora összegből kell megélnie.

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szövetségének (PDSZ) ügyvivője elmondta, hogy a fizetésemeléssel kapcsolatban kérdőíveket küldtek a pedagógusoknak és az iskolai nem pedagógiai dolgozóknak, amit cikkünk írásáig 928-an töltötték ki. Ebben csak az alapilletményükről kérdezték őket, a különböző, most már megbízási díjnak átnevezett pótlékokról; például az osztályfőnöki, munkaközösség-vezetői stb. nem.

A válaszokból kiderült, hogy a pedagógusok:

  • 62,9 százaléka csak a fokozatához előírt minimumösszeget kapta meg,
  • 13,1 százalék az előírt minimumnál többet, de nem annyit kapott, mint amennyire számított, és
  • csupán 24 százalékuk kapta meg azt az összeget, amennyivel előzetesen is kalkulált.

Nagy hozzátette, hogy a mostaniak csak előzetes eredmények, mert még mindig van olyan intézmény, ahol az érintettek január 30-án délután még nem vették át a kinevezésüket. Az viszont már látszik, hogy a többség nagyon nem elégedett.

A cikkünk írásáig beérkezett válaszok alapján a válaszoló pedagógusok átlagfizetése az emelés után bruttó 564 ezer forint, amelynek nettója 366 ezer forint, ami még mindig messze van a diplomás átlagbértől.

Nagy Erzsébet azt is megjegyezte, hogy mivel eltörölték a bértáblát, és emellett nem lesznek nagy különbségek az egyes fokozatokhoz járó illetmények között, hatalmas bérfeszültség jelentkezhet a pályakezdő és a több évtizede ott dolgozó pedagógusok között.

Mennyivel nőttek nettóban a tanárfizetések?

Egy általálunk megkérdezett megyeszékhelyen működő általános iskola igazgatója elmondta, hogy a náluk a kollégák fizetésemeléssel kapcsolatos várakozásai „elég alulról indultak.” Ehhez képest pozitívan élték meg, hogy általánosságban véve pótlékokkal együtt nettóban 80-120 ezer forinttal nőtt a jövedelmük.

Az igazgató kiemelte, hogy a legnagyobb mértékben náluk azoknak a gyakornokoknak emelkedett a fizetése, akik egyetemi végzettséggel hiánytantárgyat tanítanak, de a tantestületben van olyan mesterpedagógus, aki egyetemi végzettséggel osztályfőnöki- és munkaközösség-vezetői megbízási díjjal bruttó 840 ezer forintot visz haza. 35 év munkaviszonnyal, pedagógus II. fokozatban ugyanezzel a két pótlékkal pedig akad olyan tanár is, akinek a fizetése bruttó 734 ezer forintra emelkedik. Ez azonban nem általános, a többség fizetése megbízási díjakkal az emelés után érte el a havi nettó 400 ezret.

Hogy megvan-e a 32,2 százalék akár bruttóban, akár nettóban, az azonban már kérdéses.

Az egyik neves budapesti gimnázium lapunknak nyilatkozó, 40 éve tanító pedagógusa például arról számolt be, hogy náluk a tantestület tagjainak fizetése jellemzően bruttó 19-21 százalékkal emelkedett, a pótlékok összege pedig annyira nem számottevő, hogy még azzal együtt is éppen csak eléri a 20 százalékot a fizetésemelés összege, holott "mindenféle végzettségű" mesterpedagógusokról van szó. De hasonló tapasztalatokról számoltak be egy Nógrád megyei általános iskola tanítói is, ahol szintén nem érte el egyikük fizetése sem az ígért 32,2 százalékos emelést.

Ellenben a pályakezdők esetében már megközelíti a 32 százalékot a béremelés összege, amivel kapcsolatban az említett budapesti pedagógus megjegyezte: reméli, hogy egy összetartó tantestületben a bérfeszültség nem kifejezetten a pályakezdő kollégákon csattan majd, hanem sokkal inkább Pintér Sándor belügyminiszteren. Azt ugyanakkor ő is hozzátette, hogy bosszantó, hogy egy 19-20 éves pályakezdő közel annyit kereshet jelenleg, mint egy 40 éve dolgozó, nyugdíjközeli pedagógus. Ráadásul az sem tisztázott, hogy igazodik-e a fizetésük például az inflációhoz, vagy bármilyen változáshoz.

"Azon a papíron, amit mindenki kapott, nincsen rajta sem az, hogy indexálva van-e a fizetés, sem az, hogy bármihez képest emelkedik-e. Sőt, a szabadságról sem esik szó benne, és arról sem, hogy mennyi a havi- vagy heti munkaidő. Mindenki kapott egy mondatot, hogy a melléklet tartalmazza a munkaköri leírást. De nincs melléklet" - árulta el.

A pedagógus szerint emellett a kapott dokumentumon az sem szerepel, hogy köznevelési státuszba került, és hogy a jövőben is jogosult-e például a pedagógusoknak járó utazási kedvezményekre. Az pedig már csak másodlagos elvi kérdés, hogy egész januárban úgy dolgoztak, hogy fogalmuk sem volt arról, mekkora összegű fizetésre számíthatnak, majd keserűen azt is hozzátette, hogy most már legalább megközelítőleg annyit keres, mint egy kezdő trolibusz sofőr.

"Ha kilépek az ajtón azt látom, hogy a 7-es buszra meg a 75-ös trolira föl van írva, hogy mennyit keres egy kezdő sofőr. Most ezt végre elértem, de korábban nem, messze nem"

- tette hozzá.

Arra a kérdésünkre, hogy összességében elégedett-e a kapott béremeléssel azt válaszolta: ha elhitte volna a kormány 32,2 százalékos ígéretét, most joggal lenne csalódott, mert csak 20 százalékot kapott, ellenben az infláció körülbelül 25 százalék, így még mindig kevesebbet keres, ráadásul többek között arra sem lát törekvést, hogy a bérfeszültségre megoldást találjon a kormány.

Szerinte most mindössze annyi történt, hogy így próbálja megfékezni a tanárhiányt a kormány, meg az egyéb olyan intézkedésekkel és módosításokkal, amik lehetővé teszik, hogy egy alsós tanító nyolcadikosokat is taníthasson, vagy hogy egy tanár 40 évnyi magyartanítás után 2-3 év alatt kémiatanárrá képezhesse át magát. Szerinte azonban ezek közül egyik sem segíti elő a magyar közoktatás színvonalának javulását. Sőt, a hasonló intézkedések inkább a minőség rovására mennek.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.