Sok iskolában a természettudományos tárgyak vagy az idegen nyelvek tanítását óraadókkal oldják meg. A pedagógusok béremeléséből ők sem maradnak ki, mutatjuk mennyivel emelkedhet a fizetésük.
A múlt héten megjelent kormányrendelet értelmében a tanárok, tanítók, gyógypedagógusok és óvónők bére januártól átlagosan 32,2 százalékkal emelkedik, és a béremelés a következő két évben is folytatódik. Ennek tükrében 2024-ben a pedagógusfizetések alsó határa a következőképpen alakul fokozatonként:
- gyakornok: bruttó 528 800 forint
- pedagógus I. kategória: bruttó 538 ezer forint
- pedagógus II. kategória: bruttó 555 ezer forint
- mesterpedagógus kategória: bruttó 630 ezer forint
- a kutatótanárok esetében: bruttó 750 ezer forint.
A megemelt fizetésekről Maruzsa Zoltán körlevelet is küldött az iskolák fenntartóinak, igazgatóinak. Ebben, a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott dokumentumban a köznevelési államtitkár is kiemelte, hogy a 32,2 százalékos fizetésemelés csak átlagos, az illetménysávon belüli differenciálást a státusztörvény értelmében majd a munkáltató végzi el.
Maruzsa kitért arra is, hogy a kormányrendelet értelmében kötelező az alábbi két esetben kötelezően kell emelni:
- 2 százalékkal, ha a pedagógus a munkaköre betöltéséhez előírt szakképzettséget mesterképzésben (korábban egyetemi képzésben) szerezte
- 4 százalékkal, ha matematika, digitális kultúra, természettudomány, integrált természettudomány, fizika, kémia, biológia, földrajz tantárgyat tanít, és megvan az ehhez szükséges képesítése is.
(A Pedagógusok Demokratikus Szervezete a kormányrendelet alapján kiszámolta, hogy konkrétan mekkora fizetésre számíthatnak a pedagógusok. A témával részletesen az alábbi cikkben foglalkoztunk)
Maruzsa a levél végén úgy fogalmazott, hogy az óraadó pedagógusok bruttó minimális óradíja a gyakornoki bér 1 százaléka, vagyis bruttó 5288 forint lesz, amely 17, 5 százalékponttal több, mint a státusztörvényben rögzített bruttó 4500 forint.
Nagyobb a mozgástér
Az óraadók fizetésemelésével kapcsolatban megkerestük Totyik Tamást, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnökét is, aki ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy azoknak az óraadóknak, akikkel a tankerület megbízási szerződést kötött, a gyakornoki bér egy százalékát ajánlják fel óradíjban. (Vállalkozói szerződés esetén erre még rájönnek a különböző járulékok.)
Az elnök szerint sok olyan óraadó pedagógus, aki hiánytárgyat -például matekot, fizikát, kémiát, informatikát vagy idegen nyelvet - tanít, ennél magasabb óradíjjal szerződött le már a tanév elején. A PSZ-nél 7-8 ezer forintos bruttó órabérekről tudnak.
Totyik szerint ennek az lehet az oka, hogy egy hiánytárgyat tanító pedagógusnak egy bértárgyalás során nagyobb a mozgástere, és konkrétan megmondhatja, óraadóként milyen összeg alatt nem vállalja az oktatást. Ha pedig a tankerület kényszerhelyzetben van, akkor nincsen más választása: ezt meg kell adnia.
Korábban az Eduline is beszámolt arról, hogy például a Közép-Pesti Tankerületi Központ nyelviskolákkal kötött megbízási szerződést, mert több iskolában csak így tudták maradéktalanul biztosítani az idegennyelv-tanítást. A PSZ elnöke korábban azt nyilatkozta, hogy ezekben az intézményekben a magántanárok óraadóként feltehetően jóval magasabb órabérben dolgoznak, mint egy főállású pedagógus.
Ki számíthat biztosan emelésre?
Totyik kiemelte, hogy azok az óraadók, akiknek a megbízása az egész tanévre szól, de a bruttó óradíjuk nem éri el az előírt minimumot, számíthatnak emelésre.
„A kormányrendelet egyértelműen kimondja, hogy a gyakornoki minimumilletmény egy százalékát el kell érnie az óraadók bruttó óradíjának, így ezeknek a kollégáknak nagy valószínűséggel automatikusan emelik a fizetését.”
- jegyezte meg végül a szakszervezeti elnök.
A pedagógusok béremelésével az alábbi cikkünkben is foglalkoztunk: