Rossz állapotú épületek, méltatlan körülmények és kevés gyógypedagógus - a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) az EGYMI-k szakmai vizsgálatát kezdeményezte az ombudsmannál a gyerekek jogainak érdekében.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) azért fordult Kozma Ákoshoz, mert több olyan jelzés is érkezett hozzájuk, hogy az Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményekben (EGYMI) rossz állapotú épületekben gyakran méltatlan körülmények között vannak a gyerekek. Ráadásul nem mindenhol megfelelő végzettségű szakember foglalkozik a diákokkal: több helyen kevés a gyógypedagógus, a gyógypedagógiai asszisztens, a gyógytornász, az iskolaorvos, a védőnő.
Ezen kívül a PSZ kérte azt, hogy az ombudsman vizsgálja meg azt is, hogy minden intézményben a rendelkezésre állnak-e a gyerekek fejlesztéséhez szükséges eszközök. A szakszervezet kitért arra, hogyha hiányosságokat tárnak fel, akkor vonják felelősségre a fenntartót, és államot. A PSZ azt is kiemelte, hogy a vizsgálathoz minden segítséget biztosít.
A gyógypedagógusok hiányával korábban az Eduline is foglalkozott, amelynek egyik oka az alacsony bér. A státusztörvény alapján írt új szerződések szerint a pedagógusok - beleértve a gyógypedagógusokat is - bértáblája a következőképp alakul:
- Gyakornok: 440 000 Ft.
- Pedagógus I: 440 000 - 1 065 000 Ft.
- Pedagógus II: 440 000 – 1 135 000 Ft.
- Mesterpedagógus: 520 000 – 1 365 000 Ft.
- Kutatótanár: 640 000 – 1 470 000 Ft.
Hiába a státusztörvény, a legtöbb gyógypedagógusnak alig nőtt a bére. Egy gyógypedagógus nemrég éppen arról számolt be, hogy az új törvény alapján írt munkaszerződése szerint mindössze bruttó 21 forinttal emelkedik 2024. január 1-től a havi fizetése.
Ehhez képest egy Németországban dolgozó gyógypedagógus a worldsalaries.com összesítése szerint 3150 eurót, vagyis közel 1,2 millió forintot keres átlagosan. Természetesen ennél lehet kevesebbet és többet is keresni, a bérezést főként a szakmai tapasztalat, a képzettség, valamint sok esetben a helyszín alapján állapítják meg.
A szakportál információi szerint mindezek alapján a legalacsonyabb havibér ebben a szakmában 1345 euro, vagyis 515 ezer forint körül alakul Németországban, de vannak olyan szakemberek is, akiknek a havibére meghaladja az 5000 eurot, ami mai árfolyamon átszámítva közel kétmillió forint, ami tartalmazza a pótlékokat és a bejárás esetleges költségeit is.