Hosszú kihagyás után pénteken ismét tüntetnek Budapesten Közoktatás
Székács Linda

Hosszú kihagyás után pénteken ismét tüntetnek Budapesten

A "forró tavasz" után a nyarat szervezéssel töltötték, szeptemberben pedig más szakmai- és civil szervezetekkel kiegészülve folytatódik a pedagógusok és diákok tiltakozása, aminek végső célja a "rendszerszintű elnyomás" elleni közös felszólalás.

"Harcra készülünk. Arra, hogy nem fogjuk elfogadni azt, hogy senkinek néz minket a hatalom" - így jelentette be a tervezett őszi akcióit augusztus 22-én az Országos Közös Akarat, vagyis a diákok és civil szervezetek közös összefogása.

A diákok az oktatási és egyéb civil szervezetekkel kiegészülve szeptember 1-jén országjárásra indultak annak érdekében, hogy minél több embert mozgassanak meg és vidéken, a kisebb településeken is hírét vigyék az oktatás, és általánosságban a rendszer problémáinak. Míg ugyanis Budapesten már több mint másfél éve rendszeresek a megmozdulások, tavasszal pedig több diáktüntetés is erőszakba torkollott, addig vidéken még mindig vannak olyan iskolák, ahol vagy nem mernek, vagy nem is akarnak fellépni sem az oktatás, sem az egészségügy, vagy bármilyen olyan helyzet javításának érdekében, amivel elégedetlenek.

Éppen ezért az elmúlt hetekben a diák-, a tanári- és a civil szervezetek többek között Pécsett, Debrecenben, Szegeden és Budaörsön is közös beszélgetéseket szerveztek, aminek nem titkolt célja többek között az volt, hogy minél több vidéki diák és pedagógus érkezzen a szeptember 15-én, a Demokrácia Napján tartott nagyszabású tüntetésre.

Érted megyünk!

Érted, akinek végleg el kellett köszönnöd kedvenc tanárodtól,

Érted, akinek a tanítás mellett 3 munkahelyen kell dolgozni ahhoz, hogy meg tudj élni,

Érted, akinek végig kell nézni, hogy a gyereked elhagyja ezt az országot,

Érted, akinek nincs esélye hozzáférni alapfokú oktatáshoz,

Érted, akinek az unokájának nem lett végül jobb, mint neked volt régen.

- írják a rendezvény Facebook-eseményél.

A terv szerint a tüntetők péntek délután 16:30-tól az Elvis Presley parkban, a Margit híd budai hídfőjénél gyülekeznek, amin keresztül annak elfoglalása után a Kossuth térre vonulnak majd. A demonstráció azonban itt nem ér véget, a beszédeket követően az oktatásért tüntetők a Fridays For Future klímatüntetéséhez csatlakoznak, és átvonulnak a Lánchídon.

"Egyelőre az oktatás problémáira igyekszünk felhívni a figyelmet, idővel azonban az egészségügy, a szociális szektor, a kultúra, és a kis- és középvállalkozások problémáit is bevonjuk, hogy együtt szólaljunk fel a rendszerszintű elnyomás ellen" - nyilatkozta korábban a lapunknak Perlaki-Borsos Noel, az Egységes Diákfront elnökségi tagja.

A tüntetők jelenlegi követelései közé tartozik

  • a pedagógusok azonnali, 50 százalékos béremelése,
  • esélyteremtő nemzeti alaptanterv létrehozása,
  • és a státusztörvény visszavonása is,

amit július 4-én a megmozdulások ellenére megszavaztak a Parlamentben. A törvény alapján írt új szerződéseiket egyébként szintén szeptember 15-ig kell megkapniuk a pedagógusoknak, akik legkésőbb szeptember 29-ig jelezhetik, hogy elfogadják-e azt. Azoknak, akik nem fogadják el, írásban kell nyilatkozniuk, amit később nem vonhatnak vissza.

A státusztörvény alapján írt új szerződések tartalmáról itt olvashattok bővebben: