Alig néhány nappal a tanévkezdés előtt jelent meg a 2023/24-es tanév rendje, mire a legtöbb pedagógus már belekezdettt az adminisztratív teendőinek elvégzésébe. A tanév pontosan négy nap múlva, pénteken kezdődik, a hiányzó tanárok és a valószínűsíthető felmondási hullám miatt viszont már most is aggódnak az iskolaigazgatók.
„Van olyan intézmény, ahol az alsós tanítónak már most jelezték, hogy felső osztályban fog tanítani, bár azt nem mondták meg, hogy hányadik osztályban” - nyilatkozta a PDSZ országos választmányi tagja, Komjáthy Anna a 444.hu-nak.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének képviselője szerint az, hogy a 2023/24-es tanév rendje szokatlanul későn, augusztus 22-én jelent meg azt mutatja, hogy a kormány kapkod, és olyan döntéseket hoz, "amelynek egyelőre nem látszik a következménye." Ide sorolja többek között azt is, hogy a tanév rendje szerint idén hosszabb évközi szünetekkel és később kezdődő nyári szünettel számolhatnak a pedagógusok és a gyerekek, ami azért is problémás, mert az egyre korábban érkező hőhullámok és az iskolák korszerűtlensége miatt június végén már nem megvalósítható az érdemi tanítás.
A tanév rendjét itt nézhetitek meg:
Bár a kormány tagadja, problémát okozhatnak a tanévkezdésben a betöltetlen tanári pozíciók is, hiszen még mindig több ezer pedagógus hiányzik a rendszerből, amit már a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, Horváth Péter is elismerte, aki azt is hozzátette, hogy a státusztörvény miatti felmondási hullámra szeptember vége felé lehet számítani, hiszen szeptember 15. és szeptember 29. között kell majd nyilatkozniuk arról, hogy folytatják-e a munkát az új jogállási törvény hatálya alatt.