Eredménytelenül zárult a hétfői sztrájktárgyalás Közoktatás
Székács Linda

Eredménytelenül zárult a hétfői sztrájktárgyalás

Nem sok jóról tudtak beszámolni a szakszervezetek képviselői a hétfői sztrájktárgyalást követően. Bár a köznevelésért felelős államtitkár átvette a szakszervezetek követeléseit, Nagy Erzsébet szerint azok, akikkel tárgyaltak "semmilyen döntésre nincsenek feljogosítva."

Hétfő délután ismét összeült a tanári szakszervezetek képviselőivel Maruzsa Zoltán, köznevelésért felelős államtitkár. Totyik Tamás, Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke, és Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője két órán keresztül tárgyaltak a Belügyminisztériumban a PSZ és a PDSZ sztrájkköveteléseiről, jó hírekkel azonban nem tudtak szolgálni a sztrájktárgyalás végén.

A szakszervezetek képviselői hétfőn két új követeléssel érkeztek a sztrájktárgyalásra. Az egyik, hogy a kormány vonja vissza az iskolai sztrájkot korlátozó intézkedéseket, a másik pedig, hogy a státusztörvényt is, melynek tervezetét június 16-án több mint 18 órán keresztül vitattak a Parlamentben. Előrelépés azonban sem a parlamenti vitanapon, sem most nem történt.

Egyértelmű, hogy akikkel tárgyaltunk, semmilyen döntésre nincsenek feljogosítva

- jelentette ki a sztrájktárgyalás utáni sajtótájékoztatón Nagy Erzsébet.

 

Maruzsa Zoltán átveszi a sztrájktárgyaláson a követelések bővítéséről szóló levelet

Posted by PDSZ - Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete on Monday, June 19, 2023
A PDSZ ügyvivője szerint a sztrájktárgyaláson felhívták a figyelmet arra, hogy nem kellene az uniós forrásokra várni, helyette a költségvetési törvényben át lehetne csoportosítani 357 milliárd forintot a pedagógusok azonnali, 45 százalékos béremeléshez, erre viszont nem kaptak választ. Ahogy arra sem, hogy a tanárok maximális óraszámát a legújabb javaslattal ellentétben állítsák vissza 24-ről 22 órára, a túlórákat pedig fizessék ki, és az iskolai sztrájktörvénnyel kapcsolatban is csak annyi ígéretet kaptak, hogy a kormány "elgondolkodik" a rendelet felülvizsgálatán. Ez azonban nem jelenti azt, hogy vissza is vonják majd.

Mindezek fényében a szakszervezetek ősztől folytatnák a tiltakozást, július 4-én pedig - a parlamenti szavazás várható napján - szintén akciókra készülnek.