Pedagógus- és diákszervezetek képviselőivel mennek a szerdai egyeztetésre az ellenzéki pártok Közoktatás
Tarnay Kristóf Ábel

Pedagógus- és diákszervezetek képviselőivel mennek a szerdai egyeztetésre az ellenzéki pártok

Pintér Sándorhoz ugyanis a frakciók egy-egy tagja mellett egy szakértőt is küldhetnek, erre a helyre hívták meg az oktatási civilek képviselőit. Kérdés, hogy beengedik-e őket.

Szerdán tartja a parlamenti pártokkal a Pintér Sándor-vezette Belügyminisztérium azt a státusztörvényről szóló egyeztetést, amelyet a pénteki diáktüntetés előtt nem sokkal jelentett be. A konzultáció megosztotta mind az ellenzéki pártokat, mind a tanári érdekképviseleteket.  A Tanítanék Mozgalom szerint nem érdemes rá elmennie az ellenzéknek, mert a státusztörvény „nem tárgyalási alap”, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint azonban ezzel nagy adut adnának a kormány kezébe és álegyeztetésről nem előre szoktak beszélni.

A Jobbik és az LMP jelezte, részt vesznek, hogy elmondhassák a törvénnyel kapcsolatos problémákat, a Momentum azonban „átlátszó és hazug látványegyeztetést” emlegetett, a DK pedig korábban azt közölte: ők csak akkor vennének részt, ha arra meghívják a pedagógus- és diákszervezeteket is, amely szerintük sem fog megtörténni. A Telex viszont arról ír, úgy tudják, minden párt ott lesz végül a szerda délelőtti egyeztetésen. Ide frakciónként egy-egy képviselőt és szakértőt küldhetnek.

A lap információi szerint ez utóbbit végül arra használják, hogy valóban ott legyenek – a DK által bejelentett feltételeknek megfelelően – az oktatási civil szervezetek. Ugyanis a frakciótagok oktatási szakértőkként a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), a PDSZ, a Tanítanék Mozgalom, a Civil Közoktatási Platform, az ADOM Diákmozgalom és az Egységes Diákfront egy-egy tagját viszik magukkal szakértőként. Kérdés, hogy beengedik-e őket. A DK részéről Barkóczi Balázs korábban azt jelentette be: ő az Egységes Diákfront elnökségi tagjával megy el, ám „ha nem engedik be, akkor a DK sem megy be”.

A Momentumtól Gelencsér Ferenc az ADOM elnökét, Schermann Fruzsinát hívta meg szakértőnek, a párbeszédes Szabó Tímea Piltz Olivér Tanítanék-társalapítót, az MSZP-s Kunhalmi Ágnes Nagy Erzsébet PDSZ-ügyvivőt, az LMP-s Kanász-Nagy Máté pedig a Civil Közoktatási Platform nem nevesített egyik tagját. A Jobbiktól vagy Ander Balázs vagy Brenner Koloman megy a Belügyminisztériumba, akit Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke fog kísérni – írja a lap.

Mint arról beszámoltunk korábban, kormányzati részről úgy látják: a szakszervezetekkel való egyeztetések jól haladnak, a kormány 34 kérdésben változtatott és a kérdések kétharmadában már egyezségre jutottak. Az érdekvédők azonban másképp látják, szerintük bizonyos területeken ugyan engedett a kormányzat, de a pedagógusok tervezett új jogállásának továbbra is a visszavonását követelik, mert abban továbbra is szerintük kollégáikra nézve hátrányos pontok szerepelnek.

(Kiemelt képünk illusztráció.)