Elemekkel működő, gyorsan megsemmisülő műholdat találtak fel a Brown Egyetem hallgatói Közoktatás
Székács Linda

Elemekkel működő, gyorsan megsemmisülő műholdat találtak fel a Brown Egyetem hallgatói

Míg egy "átlagos" űrszemét körülbelül 25 év alatt semmisül meg, az egyetemisták műholdjának ez mindössze 5 évet vesz igénybe.

Elemekkel működő, olcsó műholdat fejlesztettek a Brown Egyetem hallgatói, amit aztán Elon Musk rakétája juttatott az űrbe - tette közzé az egyetem honlapja még márciusban.

A műhold egyik különlegessége, hogy a mérnökökből álló csapat kis költségvetésből, mindössze 10 ezer dollárból (körülbelül 3,4 millió forint) építette meg elektronikai boltokban kapható eszközök használatával, a működését pedig ceruzaelemek és egy 20 dolláros processzor segítik. Az Air Force Space Command adatainak elemzése szerint az űrbe jutása után a műhold nemcsak sikeresen működött, de jelentősen befolyásolja a növekvő űrszemét probléma csökkentését célzó erőfeszítéseket is.

A Nasa adatai szerint jelenleg körülbelül 27 ezer, úgynevezett orbitális törmelék és űrszemét lebeg az űrben, melyeknek légkörbe jutása és elégése körülbelül 25 évet, vagy többet vesz igénybe. A Brown Egyetem hallgatói által kifejlesztett műhold azonban a jelek szerint mindössze 5 év alatt megsemmisül, hiszen jóval gyorsabban közeledik a légkör felé, mint a korábban az űrbe juttatott tárgyak, ezért a későbbiekben akár megoldást is jelenthet az űrszemét problémájára.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.