Nagy felmondási hullám jöhet a közoktatásban, ha elfogadják a státusztörvényt? Közoktatás
Eduline

Nagy felmondási hullám jöhet a közoktatásban, ha elfogadják a státusztörvényt?

Már most nagy tanárhiány van, de a kormány tervezett változtatásai után még többen hagynák el a közoktatást.

Az aHangon futó aláírásgyűjtést, már közel háromezren írták alá, ebben a tanárok azt jelzik, hogy elhagynák a pályát, amennyiben az kormány benyújtja, a parlament pedig megszavazza ezt a törvénytervezetet.

Ez a változás többek között azt jelentené, hogy

  • 4 helyett 6 hónapos lenne a próbaidő, ami alatt indoklás nélkül el lehet bárkit bocsájtani,
  • a felmentési idő 8 hónapról 60 napra csökkenne,
  • azonban ha a munkavállaló kezdeményezi a felmondását, akkor az úgynevezett „lemondási idő” (amíg továbbra is dolgoznia kell) 2 hónap helyett 6 hónapra emelkedne,
  • az ingyenesen elrendelhető helyettesítések óraszámát 60-ról 80-ra emelnék,
  • a 33-40 órás kötetlen munkaidőintézményen belüli eltöltését

- foglalta össze a hvg.hu. A tervezett státuszváltozás a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint azt mutatja meg, hogy a fokozódó pedagógushiányt azzal akarják „kezelni”, hogy a pályán maradó tanárokat kényszerítik még több munkára.

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete is megszólalt

Szerintük a kormány az utóbbi években intézkedéseivel fokozatosan kiüresítette a "közszolgálatiságot" és folyamatosan egyre nagyobb munkavállalói csoportokat szorított ki belőle. Kiemelik, hogy a folyamat végeként arra törekszik a kormány, hogy a pedagógusok körében annak maradék garanciáit és kedvezményeit is felszámolja. Lehet erre az intézkedésre úgy tekinteni, mint a tanárok elégedetlenségi és engedetlenségi mozgalmával szembeni retorzió, de az sokkal többet árul el arról, hogy a kormányzat mennyire semmibe veszi a köz javát és a közösséget szolgálók munkáját - fogalmaznak. Az FDSZ felhívja a kormány figyelmét, hogy ne rontsa tovább az egyébként is rendkívül súlyos és feszült helyzetet.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.