„Az utóbbi hetekben-hónapokban rengeteg kéz-láb-száj betegséget diagnosztizáltunk. A járvány még mindig tart” – ilyen poszt jelent meg néhány nappal ezelőtt egy gyermekorvosi-szülői fórumon. Az Eduline úgy tudja, több óvodában figyelmeztették arra a szülőket, hogy újra felbukkant a fertőzés a csoportokban.
„A Coxackie vírus által okozott fertőzés nagyon régóta ismert, az időről időre teljes óvodás csoportokat megritkító betegség neve: kéz-láb-száj betegség. Az elnevezés sokatmondó és egyértelműen a főbb tünetekre utaló. Kezdeti lázat, rossz közérzetet követően a kéz- és lábfejen kialakuló piros kiütések, hólyagok jellemzik. A szájüregben pedig fájdalmas kis fekélyek, ún. afták alakulnak ki. Nem ritka az sem, hogy a bőrtünetek nem csak a kezeken, lábakon, de a gyermekek hátsóján, popsin vagy akár az egész testen mutatkoznak. Ritkán viszketnek, de az atopiás dermatitisben szenvedő, ekcémára hajlamos gyermekeknél felléphet viszketés és az ekcéma is fellángolhat” – írja a Facebookon az egyik pátyi gyermekorvos, hozzátéve: a legkínzóbb panasz a szájüregi és a torokfájdalom.
Kedves Szülők, kedves pácienseink! Ugyan a nyár során még tombolt a praxis kis betegei és szüleik között is a...
Posted by Dr. Sütő Adrienn gyermekorvos on Tuesday, October 4, 2022
Nem ő az egyetlen gyermekorvos, aki az elmúlt napokban felhívta a szülők figyelmét a fertőzésre. A szakemberek azt kérik, hogy a koronavírus-járvány alatt bevált szabályokat kövessék, vagyis gyakran mossanak kezet, ne használjanak közös törölközőt, evőeszközt vagy poharat, emellett a gyerekek ruháit és ágyneműjét magas hőfokon mossák ki.
Az utóbbi hetekben- hónapokban rengeteg kéz-láb-száj betegséget diagnosztizáltunk. A járvány még mindig tart. Mivel a megbetegedés nagyon sok családot érint, összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Posted by Biztos Kezek alapellátó gyermekorvosok szülői fóruma on Tuesday, October 18, 2022
Arról is írnak, hogy nem kell pánikba esni, ha a bölcsődében vagy az óvodában felüti fejét a betegség. Azt ugyanis vírus okozza, ezért speciális kezelést nem igényel, 7-10 nap alatt spontán, szövődménymentesen gyógyul. Ám azt kérik a szülőktől, hogy csak akkor küldjék a gyerekeket óvodába vagy bölcsődébe, ha már nincs friss hólyag a testükön, minden hólyag gyógyulni kezdett.