Az oktatásban dolgozók közül minden második kénytelen másodállást vállalni, sőt sokan „harmadállást” is keresnek, olyan komoly egzisztenciális problémáik vannak – saját kutatásával reagált a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete az Állami Számvevőszék felmérésére, amely szerint a pedagógusok több mint 80 százalékának van megtakarítása.
- A nevelésben-oktatásban dolgozók 97.4 százaléka nélkülözni kényszerül 2021 Magyarországán,
- a válaszadók túlnyomó többsége nyilatkozik úgy, hogy nincs módja előteremteni az egészséges táplálkozáshoz szükséges összeget,
- a gyermeket nevelők több mint fele, 54%-a válaszolta, hogy egyértelműen nehézséget okoz a gyermekneveléssel kapcsolatos költségek előteremtése,
- súlyos és általános lakhatási szegénység képe körvonalazódik a nevelésben-oktatásban dolgozók körében
- idézi a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a 2021 szeptemberében, 2525 fő bevonásával készült felmérését. A szakszervezet az Állami Számvevőszék idén márciusban – vagyis a határozatlan idejű sztrájk idején – a pedagógusok pénzügyi kultúrájáról nyilvánosságra hozott kutatásra reagált.
A kutatásról a Népszava hétfőn azt írta: a 752 megkérdezett 86 százaléka azt válaszolta, van valamekkora megtakarítása, amit a jelentés „rendkívül jó aránynak” tart. A megtakarítással rendelkező válaszadók 75,32 százaléka minden hónapban félre tud tenni valamennyit, a többiek eseti jelleggel - áll a jelentésben, azonban a megtakarítások átlagos összegére nem kérdeztek rá.
A PDSZ szerint a felmérésből az nem derül ki, hogy a megtakarítások a pedagógusbérből származnak-e, vagy inkább a házastárs/családtag bevételéből - a bértáblát látva inkább ez utóbbi a valószínű.
Saját felmérésük szerint ma minden második nevelésben-oktatásban dolgozó kényszerül másodállást vállalni, a másodállást vállalók közel fele pedig harmadállásra is kényszerül annak érdekében, hogy megteremtse a megélhetéshez szükséges feltételeket. „A fentiek jottányit sem változtak a tanév kezdete óta, az infláció egyre magasabb, az Orbán Viktor által kilátásba helyezett, közelebbről meg nem határozott “emelés” még csak az idei veszteségeinket sem tudná kompenzálni” – emelik ki.