Nincs több orvosi igazolás az iskolából hiányzóknak, sokkal jobb megoldást találtak Budakalászon Közoktatás
Szabó Fruzsina

Nincs több orvosi igazolás az iskolából hiányzóknak, sokkal jobb megoldást találtak Budakalászon

Február óta nem állít ki igazolásokat az egyik budakalászi gyermekorvos, helyette azt kéri a szülőktől, hogy nyomtassák ki, írják alá és juttassák el az iskolának azt a dokumentumot, amelyben arról nyilatkoznak, hogy a gyermekük betegség miatt hiányzott, de már tünetmentes. Nem véletlenül döntött így: gyermekorvosok évek óta kérik az oktatásirányítást és az iskolákat, hogy változtassanak a hiányzások igazolásának rendjén, az ugyanis (teljesen értelmetlenül) hatalmas terhet ró rájuk. Pont arra nem jut idejük, amire kellene: gyógyításra.*

„Büntetőjogi felelősségem tudatában nyilatkozom arról, hogy gyermekem ……..-tól …….-ig betegség miatt hiányzott. A gyermeken a mai napon nem észlelhetőek az alábbi tünetek: láz, torokfájás, orrfolyás, hányás, hasmenés, bőrkiütés, sárgaság, bőrgennyedés, váladékozó szembetegség, gennyes fülfolyás, a gyermek tetű- és rühmentes”

Orvosi igazolás helyett ilyen nyilatkozatot tölthetnek ki és adhatnak be az iskolába, óvodába az egyik budakalászi gyermekorvos praxisába tartozó gyerekek szülei. Tordas Dániel – megelégelve, hogy munkaideje nagy részét nem beteg gyerekek vizsgálatával és kezelésével, hanem igazolások gyártásával tölti – február elején úgy döntött, nem állít ki több igazolást olyan esetekben, amikor orvosi tanácsra nem volt szükség, csak papírra. Ehelyett azt kérte a szülőktől, hogy betegség és iskolai/óvodai hiányzás esetén töltsék le az oldalán közzétett, a gyerek tünetmentességéről szóló szülei nyilatkozatot, írják alá, majd a változtatás okait taglaló orvosi levéllel együtt juttassák el az iskola- vagy óvodavezetőnek.

A gyermekorvos az Eduline-nak azt mondta, a helyi iskolák tudomásul vették a változtatást, „kifejezetten jó a tapasztalat”, csak egy-egy távolabbi iskola van, ahol nem fogadják el a hiányzások igazolására a szülői nyilatkozatot. Tordas Dániel hozzátette: a legtöbb iskolával - ahová a praxisába tartozó gyerekek járnak - jó a kapcsolata, értik az orvosok problémáját. „Országszerte azonban nagyon sok intézményi visszaélésről van tudomásom, sok helyen gyakorlatilag bármilyen hiányzást csak orvosi igazolással vesznek igazoltnak, például utazást, családi eseményeket. Ez óriási megterhelést okoz a praxisoknak, még akkor is, ha nem adjuk ki az igazolást, hiszen ezt is egyeztetni kell hosszasan a szülővel, hogy miért nem orvosi feladat, magyarázkodni kell, hogy miért nem adjuk hazugsághoz a nevünket. Ez is hosszú perceket vesz igénybe” – magyarázta.

Ötvenkét igazolás – egy nap alatt

Az iskolai igazolások ügyét időről időre előhozzák a gyermekorvosok, a papírok megírása ugyanis – emelik ki – napi több óra munkát jelent. Tordas Dániel úgy becsüli, tíz orvos-beteg kapcsolatfelvételből körülbelül hat-nyolc esetben a szülő csak igazolást kér, orvosi segítségre nincs szüksége. „Egy igazolás kiállítása az egyeztetéssel, dokumentációval együtt is 5-10 percet vesz igénybe, azaz ennyi értékes időt von el a tényleges betegellátástól” – mondta az Eduline-nak.

Egy sárvári csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos ennél is részletesebb „statisztikát” készített idén februárban, a Facebookon azt írta, aznap alatt ötvenkét igazolást állítottak ki. Igazolásonként körülbelül öt perccel számolt – telefonon vagy e-mailben egyeztetett a szülővel, rögzítette a gyerek állapotát a rendelői rendszerben, kiállította az igazolást, aláírta, lepecsételte, elküldte –, így arra jutott, hogy a rendelőben 4 óra 20 percet töltöttek igazolások írásával. Azt is hozzátette, hogy egy hét alatt összesen 190 iskolai/óvodai papírt állítottak ki, és körülbelül 16 órát töltöttek ezzel a feladattal.

Egy másik gyermekorvos szintén februárban azt írta ki a Facebookra, hogy mivel egyik asszisztense egy ideig nem tud dolgozni, és eddig sem tudták tartani a tempót a különböző igényekkel, az igazolások kitöltése a „majd ha sorra kerül” kategóriába kerül. A szülőket arra kérte, nyomtassák ki és írják alá a tünetmentességről szóló szülői nyilatkozatot, és azt adják be az iskolának. „A mi orvosi igazolásunk úgyis csupán ezt fogja majd hitelesíteni” – tette hozzá.

A szülő sorolja a tüneteket, az orvos igazolást ír

A szülői nyilatkozat valójában csupán annyival kevesebb a százszámra kiállított orvosi igazolásokról, hogy nincs rajta orvosi aláírás és pecsét. Az igazolások egy részét ugyanis olyan gyerekekről kell kiállítaniuk az orvosoknak, akiket az enyhe tünetek – például egy erős menstruációs görcs vagy fejfájás, enyhe nátha – miatt be sem vittek a rendelőbe a szülők, a tünetek felsorolása után személyesen, telefonon vagy e-mailben „csak” igazolást kérnek.

De valójában a rendelésen is többnyire a szülők által elmondottakra támaszkodhatnak az orvosok. „A gyermekkori tünetek/panaszok jelentős részét a személyes orvosi vizsgálat során sem lehet igazolni vagy kizárni. Minden esetben a legfontosabb a szülőtől vett anamnézis, a kórelőzmény, amikor elmondja, hogy volt-e a gyermeknek láza, hasfájása, fejfájása, mennyit köhög stb. Például a fejfájás, a különböző fájdalmak, az otthon mért láz nem mutatható ki orvosi vizsgálattal, ahogy a gyomor-bélrendszeri panaszok, köhögés sem feltétlenül jelentkezik ezen idő alatt. Ezek alapján az orvos olyanért vállal jogi felelősséget, amit kizárólag a szülő elmondásából tud, és ezt nem befolyásolja, hogy megvizsgáltam-e a gyermeket vagy sem. Az orvos feladata a gyógyítás, a diagnosztizálás, a betegségek megelőzése, nem pedig egy kizárólagosan az oktatási intézmények által előírt szülők szavát hitelesítő adminisztratív igény teljesítése” – magyarázta az Eduline-nak Tordas Dániel.

Hány napot igazolhat a szülő?

A hiányzások igazolására egy 2012-es Emmi-rendelet és az iskolák, óvodák saját házirendje szabályozza – előbbi nem egészen egyértelmű, utóbbin viszont könnyen lehetne változtatni, a házirendet ugyanis a tantestület bármikor módosíthatja. Így például eltérhetnek a „háromnapos szabálytól”, amely egyetlen jogszabályban sem szerepel, a legtöbb iskolában azonban még mindig ragaszkodnak hozzá.

Nem véletlen, hogy a Házi Gyermekorvosok Egyesülete néhány éve azt kérte az intézményektől, emeljék meg a szülők által igazolható napok számát, akár tanévenként tizenötre. A legtöbb iskolában ennek ellenére nem változtattak a szabályokon: van, ahol csak három, máshol kétszer három napot igazolhatnak a szülők, de olyan házirendet is találtunk, amely kiköti, hogy a szülő csak akkor igazolhat hiányzást, ha egy héttel korábban jelzi az osztályfőnöknek, hogy valamilyen családi program miatt nem megy iskolába a gyerek.

Néhány iskolában azonban módosítottak az előírásokon. Az első fecske a pomázi Sashegyi Sándor Általános Iskola és Gimnázium volt, ahol még 2017-ben emelték háromról tizenötre a szülők által igazolható napok számát, de hasonlóan döntöttek a tiszaújvárosi Széchenyi István Általános Iskolában, ahol tanévenként tíz napra emelték a keretet. Jó néhány budapesti iskolában is tíz-tizenöt napot igazolhatnak a szülők, így nem feltétlenül kell orvosi igazolásért kilincselniük. Ilyen például az Újpesti Babits Mihály Gimnázium, ahol egy tanévben tizenöt alkalommal igazolhatják a szülők az előre nem látható hiányzásokat (is), vagy az Óbudai Árpád Gimnázium, ahol évente tizenkét tanítási napot lehet szülőként igazolni.