Új cikksorozatunkban az iskolaválasztás előtt álló szülőknek gyűjtjük össze a legfontosabb infókat: ma azoknak kedvezünk, akik nem hagyományos, állami általános iskolát választanának gyerekeiknek. Íme, a Waldorf-iskolák teljes listája.
Több tucat olyan általános iskola működik az országban, amely a Waldorf-pedagógiát használja, amelynek az emberközpontúság a legfontosabb pillére, és a gyerekek személyiségfejlődését, önállóságának kialakítását helyezi a középpontba.
Nincsenek jegyek, nincsenek tankönyvek
A Waldorf-iskolákban tanulók nem kapnak jegyet. Értékelésre természetesen sor kerül, viszont leginkább szöveges formában. A diákok az év végén állami és Waldorf-bizonyítványt is kapnak, ami fontos a továbbtanulás szempontjából - vagyis nem probléma, ha egy Waldorf-iskolából hagyományos állami középiskolában szeretnének továbbtanulni a diákok.
Az intézményekben a tanuláshoz nem használnak tankönyveket: a diákok füzetbe jegyzetelnek, esetleg könyvtári könyvekben kutatnak információk után. Az oktatás epochákban történik (az epocha szó a görög nyelvből jön, jelentése: korszak), ami azt jelenti, hogy három-négy héten keresztül ugyanazzal a témakörrel foglalkoznak, azt viszont komplex módon, több szemszögből is megvizsgálják, illetve minden gyereknek van saját, önálló feladata.
A művészeti oktatásnak is kiemelt szerep jut, a legtöbb iskolában a dráma, a festészet, a szobrászat, a kézművesség és a zene is fókuszban van. Emellett a közösség szerepe is fontos az intézményekben.
Hol vannak Waldorf-iskolák?
Ma már az ország szinte minden megyéjében működik Waldorf-iskola. Főként a megyeszékhelyeken, Budapesten kívül Egerben, Győrben, Kecskeméten, Szegeden, de kisebb városokban is működnek Waldorf-iskolák. Íme a teljes lista:
Magyarországi Waldorf-iskolák |
Közép-budai Waldorf Iskola és AMI (II. kerület) |