Kétnaponta Covid-teszt, iskolai oltópontok, kötelező maszkviselés: így készülnek az országok a tanévkezdésre Közoktatás
Bezzeg Hanna

Kétnaponta Covid-teszt, iskolai oltópontok, kötelező maszkviselés: így készülnek az országok a tanévkezdésre

Ausztriában a tanév első hetében folyamatosan tesztelik majd a diákokat és a tanárokat, akiknek kötelező lesz maszkot viselniük. Franciaországban több ezer oltópontot nyitnak az iskolákban, az Egyesült Államokban eltérő szabályok mellett kezdik az oktatást az intézmények – van, ahol hetente kétszer végeznek majd PCR-teszteket, máshol a maszkviselésről is a szülők döntenek. Különböző forgatókönyvekkel készülnek az országok a tanévkezdésre és a koronavírus-járvány negyedik hullámára.

Franciaországban - ahol ebben a hónapban több mint 300 ezer új koronavírus-fertőzöttet találtak - kötelező lesz maszkot viselni az iskolákban. A főbb szabályok már megvannak: a be nem oltott 12-17 éveseknek otthon kell maradniuk, ha kontaktszemélyek, ebben az esetben hét napig csak online vehetnek részt a foglalkozásokon. A beoltottak ugyanakkor úgy is bejárhatnak az iskolába, ha kiderül, hogy kapcsolatba kerültek egy koronavírus-fertőzöttel.

Elég egy beteg, és azonnal hazaküldik az osztályokat. Az oltottsági adatok feltornázása érdekében szeptembertől hat-hétezer oltóhely nyílik majd iskolákban vagy azok közvetlen környezetében, az aktuális járványügyi helyzetet pedig zöld, citromsárga, narancssárga és piros színnel értékelik majd – a legkedvezőbb, zöld esetben már nem lesz kötelező a maszkviselés. Az oktatásügyi miniszter nem számít arra, hogy a szeptemberi iskolakezdés idején zöld utat kapnak majd a könnyítések, hozzátette ugyanakkor, hogy a tanárok átoltottsága már júliusban 80 százalék feletti volt, ami megnyugtató adat.

Olaszország: előzetes regisztráció nélkül oltják a 11-18 éveseket

Olaszországban naponta 5-6000 új fertőzöttet regisztrálnak, ezért a közelgő tanévkezdés miatt a napokban a 11-18 év közötti diákok beoltására koncentrálnak, ők előzetes regisztráció nélkül juthatnak hozzá a vakcinához. Érthető: csupán 40 százalékuk kapta meg az első, és alig 23 százalékuk mindkét adag vakcinát. Az oltások felpörgetése mellett szeptembertől is szigorítanak a védekezésen: az egyetemisták és oktatóik csak védettségi igazolással léphetnek be a felsőoktatási intézményekbe.

Míg Németország - ahol 3-4000 új beteget regisztrálnak naponta - egyes szövetségi államaiban a szeptemberbe is belelóg a nyári szünet, addig más tartományokban már megkezdődött az oktatás. Az ország szakértői bíznak abban, hogy a negyedik hullám ellenére nem kerül sor újabb iskolabezárásokra. A védelmi intézkedések ugyanakkor tartományonként különböznek: Mecklenburg-Vorpommernben – ahol a diákok már augusztus 2-a óta iskolába járnak – hetente két alkalommal tesztelik a tanárokat és a tanulókat, maszkot viszont augusztus 16-tól nem kötelező viselniük. Berlinben augusztus 9-én, jelenléti oktatással kezdődött meg az új tanév, és a rendszeres tesztelések itt sem maradnak el: az iskolák dolgozóit az első hetekben heti kétszer, a diákokat pedig háromszor tesztelik. Maszkot csak tanév első két hetében, zárt térben kötelező viselni.

A brit diákok szülői beleegyezés nélkül is kérhetik az oltást

Az Egyesült Királyságban augusztus 23-ig tervezik befejezni a 16-17 évesek oltását, akik akár szülői beleegyezés nélkül is kérhetik a vakcinát. Az egészségügyi tárca szerint augusztus 23-tól kezdve két hét áll rendelkezésre, hogy kialakuljon az immunitás az új tanév megkezdése előtt. A 12-15 éves korosztály tömeges oltása ugyanakkor még nem kezdődött el, eddig csak azokat oltották be, akikre valamilyen betegség vagy szüleik egészségügyi állapota miatt veszélyesebb lehet a vírus. Az oktatási szakszervezet úgy fogalmaz, a 16-17 évesek oltása csökkenti a szeptemberi iskolakezdés egészégügyi kockázatát, a védelmi intézkedéseknek ugyanakkor továbbra is életben kell maradniuk.

Ausztriában az iskolák hagyományos tanévkezdésre készülnek, ugyanakkor szigorú szabályokra kell számítani. A kötelező maszkviselés mellett az iskola első két hetében rendszeres PCR-tesztekkel szűrik majd a diákokat - ezzel szeretnék megelőzni, hogy a külföldi nyaralásból hazatérők bevigyék a vírust az intézményekbe. Az ezt következő hetekben már csak azokat tesztelik majd heti három alkalommal, akik még nem kapták meg a vakcinát. A nyári táborokban bevetett oltóbuszok szeptembertől is folytatják a munkát, az intézményekbe látogatnak majd. A tanév első két hétben a tantermeken kívül kötelező lesz a maszkviselés, később azonban csak akkor, ha a járványügyi helyzet rosszul alakul.

Ukrajna: nem mindegy, hány tanár kapta meg az oltást

Ukrajnában bizakodva várják a tanévkezdést, az oktatási miniszter nyilatkozata szerint a tanítás minden iskolában a szokásos módon kezdődhet meg, ha a járványadatok nem romlanak drasztikusan szeptemberig.  Csak azokban a régiókban kell áttérni táv- vagy vegyes formátumú oktatásra, amelyek a koronavírus szempontjából súlyosabb besorolásba kerülnek.

A kormány rendelete értelmében azokban az iskolákban, ahol a pedagógusoknak legalább a nyolcvan százaléka megkapta a védőoltást, akkor is a szokásos módon folyhat a tanítás, ha az adott régió a legsúlyosabb, vörös besorolásba kerül. Az országban az elmúlt hét alatt, azaz augusztus 9-15. között 922 ezer oltást adtak be az országban, ami új rekordnak számít.

Más-más szabályok az amerikai iskolákban

Az Egyesült Államokban szintén jelenléti oktatásra készülnek, sőt néhány államban már meg is kezdődött az új tanév. A maszkviselés kérdéséről az államok önállóan döntenek, egyes helyeken – például New Yorkban – egyértelműen kötelezővé tették, míg más államokban – például Floridában – a szülők döntenek arról, visel-e a gyermekük maszkot az iskolában. Több oktatási kerületben arra is adott a lehetőség a szülők számára, hogy otthon tartsák gyermekeiket, akik online formában kezdhetik meg a tanévet. Az egyéb védelmi intézkedések is változatosak, Los Angelesben például hetente tesztelik majd az iskolai dolgozókat és a diákokat is, függetlenül attól, hogy beoltatták-e már magukat.

A tanév nem mindenhol indult problémamentesen: Georgiában például alig néhány nappal az iskolakezdés után már négy oktatási kerületben is online oktatásra kellett visszaállni, kiugróan magas lett ugyanis a fertőzöttek aránya a diákok és az iskolai dolgozók körében – számol be a US News.

Mi lesz itthon?
Június közepe óta a 12-15 évesek is megkaphatják a koronavírus elleni oltást, néhány nappal ezelőtt György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára a Magyar Nemzetnek azt mondta, eddig 200 ezer 12-17 évest regisztráltak a szülők, nyolcvan százalékuk meg is kapta a vakcinát. Augusztus 30-án és 31-én, valamint szeptember 2-án és 3-án külön oltási kampány lesz, az iskolákban oltják majd be a diákokat.
A koronavírussal foglalkozó kormányzati oldal külön felhívja a figyelmet arra, hogy a 12 évnél fiatalabbak továbbra sem oltják be, regisztrációjukat sem fogadják el – Izraelben azonban már elkezdték az 5 évesnél nagyobb gyerekek oltását, igaz, a vakcinát csak azok kaphatják meg, akiknél fennáll a veszélye, hogy túlsúly, tüdő-, szív- vagy más betegség miatt komoly tünetek jelentkeznének náluk, ha megfertőződnének.
Szakemberek attól tartanak, hogy itthon a negyedik hullámot éppen az iskolakezdés fogja berobbantani. Tóth Sándor kutató virológus a Pénzcentrumnak azt mondta, félő, hogy a delta variáns elterjedése és a tanév elindulása pont egybeesik majd. A delta variáns az eddigi eredmények szerint a gyerekeknél általában nem okoz súlyos tüneteket, de a 12 éven aluli oltatlanok könnyen terjeszthetik a vírust, ezért oda kell figyelni az iskolai közösségekre.
A maszkviselésről megoszlanak a vélemények – Tóth Sándor szerint „nagy gond lesz az iskolakezdéssel”, ha a maszkviselés nem tér vissza, Duda Ernő virológus professzor szerint azonban a maszkviselés inkább a szünetekben és a tanítás utáni időszakban lenne indokolt. Hozzátette azt is: ameddig az időjárás engedi, nyitva kell tartani az ablakokat az iskolákban.