Húsz OKJ-s képzés, amit már csak idén választhattok utoljára Közoktatás
Eduline

Húsz OKJ-s képzés, amit már csak idén választhattok utoljára

Az idén életbe lépő új Országos Képzési Jegyzékben jelentősen lecsökkent a választható szakmák száma, a korábbi 760 OKJ szakmából kevesebb, mint 200 maradt. Több népszerű szakma teljesen kikerült a jegyzékből, több pedig csak iskolarendszerű képzésben lesz majd megszerezhető. Az érettségire épülő szakképzéseket mostantól csak iskolai rendszerben lehet majd tanulni.

A TanfolyamOKJ összegyűjtötte azokat a népszerű szakmákat, melyeket már csak idén lehet választani. A listában csak olyan képzések szerepelnek, melyek már semmilyen más formában, sem iskolarendszerben, sem felnőttképzésben nem lesznek választhatók, és nem lettek összevonva más szakképzéssel.

1. Ingatlanközvetítő
2. Lakberendező
3. Targoncavezető
4. Személy- és vagyonőr
5. Társasházkezelő
6. Segédkönyvtáros
7. Segédlevéltáros és ügyintéző
8. Irodai titkár
9. Tűzvédelmi előadó
10. Bérügyintéző
11. Társadalombiztosítási ügyintéző
12. Pénztárkezelő és valutapénztáros
13. Magánnyomozó
14. Méhész
15. Habilitációs kutya kiképzője
16. Kutyakozmetikus
17. PLC programozó
18. Villámvédelmi felülvizsgáló
19. Közterület-felügyelő
20. Kisfeszültségű mérőhelyi FAM szerelő

A lista több szempontból is érdekes - írják közleményben. Az OKJ változásával számos olyan képzés is eltűnik, melyet jogszabály ír elő. Ilyen a közelmúltban szabályozott társasházkezelő vagy a tűzvédelmi előadó képzés.

Nem lesz, pedig kéne

Azoknál a kisebb társasházaknál, ahol a közös képviselői feladatokat eddig valamelyik lakó látta el, a törvénymódosítás értelmében új képviselőre lesz szükség, ugyanis a tisztség betöltését a jövőben szigorúan képesítéshez kötik.

A 2015. március 5-től hatályba lépett 9/2015 BM rendelet szerint kötelező tűzvédelmi szakembert foglalkoztatniuk többek között az iskoláknak, óvodáknak, idősotthonoknak, szállodáknak, irodaházaknak, illetve ipari és mezőgazdasági tevékenységet végző, több mint 100 főt foglalkoztató cégeknek.

Emellett több olyan szakma is kikerült a jegyzékből, melyet rövid idő alatt meg lehetett szerezni, és a munkaerőpiacon is könnyen el lehetett vele helyezkedni. Ilyen például a targoncavezető, a bérügyintéző, a társadalombiztosítási ügyintéző, az ingatlanközvetítő, a PLC programozó vagy a személy- és vagyonőr képzés - írja közleményében a TanfolyamokOKJ.

Ahogy mi is írtunk róla korábban, a legtöbb képzés az energetikai és elektromossági tanulmányi területen szűnik meg. Eltűnik többek között a villámvédelmi felülvizsgáló, az erőművi gépész és a különböző feszültségű kábelszerelő képzések is. 32 képzésből mindössze 4 marad: az elektronikai műszerész, az erősáramú elektrotechnikus, a villanyszerelő és a villamos ipari előkészítő.

„Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a jövőben milyen formában lehet majd elsajátítani ezeket a képzéseket. A korábbi képzési jegyzék szakmáit iskolarendszerű képzések keretében idén februárig keresztféléves képzéseken lehet tanulni, melyekre január végéig lehet jelentkezni. Felnőttképzésben 2020. december 31-ig indíthatóak a korábbi jegyzék képzései.” – nyilatkozta Szabó Andrea, a TanfolyamOKJ.hu tanfolyamkereső oldal szerkesztője.

Radikálisan átalakul az OKJ-s képzések listája, eltűnnek a legnépszerűbb szakmák is

A népszerű pénzügyi képzések zöme és más, a 2018-as toplistában szereplő képesítések sem lesznek többé önálló szakmák. A 2020. szeptemberében életbe lépő Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) ugyanis az eddiginél jóval kevesebb képzést tartalmaz, és azok nagy részét is csak iskolai rendszerű képzésben lehet majd megszerezni.

Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.