Hoffmann: nem lehet bevezetni a tandíjat 2014-ig Közoktatás
Edupress

Hoffmann: nem lehet bevezetni a tandíjat 2014-ig

Hoffmann Rózsa a Magyarnak lenni sorozat legújabb, Jövőnk a tét című kötetének interjúalanyaként az oktatásról nyilatkozott. "A nyári törvényhozási időszakban a Fidesz-KDNP szeretné visszaállítani második elemi osztálytól a buktatást, illetve az első osztálytól a szöveges értékelés mellett az érdemjegyes osztályozást" - mondta el a napokban a kötet bemutatóján. A kereszténydemokrata képviselőnő - aki vélhetően az oktatásért felelős államtitkári feladatokat láthatja el az új kormányban -, a hvg.hu-nak a tandíjról úgy fogalmazott: annak bevezetése 2014 előtt nem lehetséges, hiszen az csak ott alkalmazható, ahol magas az életszínvonal és biztos a munkahely.

Hoffmann Rózsa a kötetben kifejti: a mai hatalom súlyos bűne, hogy visszaél a szinte éhbérért dolgozó pedagógusok hivatástudatával. A 2003-as bukás megtiltását elhibázott döntésnek tartja, ezért a nyári törvényhozási időszakban annak visszaállítását tervezi.

A tanárverésekkel kapcsolatban Hiller István szakminisztert bírálta, aki szerinte a két évvel korábban történt, elhíresült esettel kapcsolatban csak későn, társadalmi nyomásra szólalt fel. Ekkor felállított egy bizottságot, amely az iskolai agresszió okait vizsgálta, és amely azt állapította meg, hogy az agresszióért a tanárok a felelősek. Ezzel a megállapítással pedig Hiller azonosult - emlékeztetett a szakpolitikus, aki szerint, ha valamely kisebbséghez tartozó személy követ is el ilyen atrocitást, azt ki kell mondani, hiszen a bűn az bűn - fogalmazott. Felhívta a figyelmet, hogy az ország ötezer iskolájában tízezer etikatanárra lenne szükség, amely hiány megoldásaként az javasolta, hogy a pedagógusképzésben mindenhol oktassanak etikát.

A hvg.hu-nak a felsőoktatási tandíjról elmondta: hogy bár nem ördögtől való dolog, egyelőre nincsenek meg azok az ösztöndíj-feltételek, amelyek lehetővé tennék a tandíj bevezetését úgy, hogy az a rosszabb anyagi körülmények között élő, tehetséges gyerekek lehetőségét ne vegye el a továbbtanulástól. Szerinte 2014 előtt nem lesz mód a tandíj bevezetésére, mert mint mondta: azt csak ott lehet bevezetni, ahol magas az életszínvonal és biztos a munkahely. A képviselőnő tovább elmondta: a jövőben azt tartaná elfogadhatónak, ha az elmúlt évekkel ellentétben valódi szakmai vita folyna az oktatási bizottságban, így az ellenzéki gondolatok is beépülhetnének a döntésekbe - fogalmazott.


hvg.hu/eduline