Az informatika folyamatos fejlődésének köszönhetően ma már szinte minden számítógéppel működik, ami azt is jelenti, hogy nem csak rengeteg helyettesített gép tűnik el a múltba, de az őket készítő, működtető, szervizelő szakmák is a feledés homályába vesznek. Helyettük viszont, óriási tömegben volna szükség különböző IT szakemberekre, amit az oktatási rendszer - minden jel szerint - képtelen magából kitermelni. Még a felsőfokú végzettségű informatikus mérnökökből is hiány van, de a vállalkozások szerint leginkább a technikusi szintű szakemberekből alakult ki vákuum.
Érdekes, formabontó és rengeteget támadott megoldást kínál a nem rég indult IT Factory, ami éppen az informatikát hívja segítségül, hogy a hagyományos iskolák elavult rendszerétől elszakadva, a tanár-diák tekintélyelvű viszonyát ügyfél-szolgáltató viszonyra cserélő, hatékony tömegképzést alakítson ki. Arra a kérdésre, hogy miért érdemes ma informatikusnak tanulni, Fóti Marcell, az IT Fatory-t üzemeltető NetAcademia Oktatóközpont ügyvezetője válaszolt
Megéri-e ma informatikusnak tanulni?
Szerintem soha jobbkor. A hagyományos iparágak bedőlnek, viszont a szinte semmilyen, vagy elenyésző befektetést igénylő szoftver-szolgáltatási biznisz épp most indul. A növekvő kereslet a béreket is feljebb tolja, de legalábbis szinten tartja.
Mégis miért van informatikus hiány?
A jelenség oka az informatika állandó fejlődése, és egyre mélyebb integrálódása mindenbe, ami üzlet. Mostanra eljutottunk oda, hogy ha egy cégnek nincs informatikája, akkor meghal. Most jön az a korszak, és ennek érezzük előszelét, hogy ha egy cégnek nincs programozója, akkor meghal. Minden innovációhoz, minden új termékhez szoftver kell, amit valakinek meg kell csinálnia!
Milyen informatikusokra van szükség?
Jól képzett, speciális tudással rendelkező informatikusokból van, tucatinformatikusokból nincs hiány. De például ASP.NET fejlesztő, JAVA-programozó, hálózatbiztonsági szakember tényleg nincs elég.
Mit takar az IT Factory módszere?
Amiben egyediek vagyunk az a gyakorlatorientált online oktatás. Nem távoktatásról van szó, hogy nesze a könyv meg a CD, gyere vissza vizsgázni. A mi megoldásunk nem más, mint a tanterem falainak kitágítása, akár határainkon túlra is. Minden résztvevő egyszerre van jelen, mindenki részt vesz a munkában, a tanfolyam során együtt alkotunk valamit.
Miért volt szükség egy ilyen, tömeges oktatási módszer megvalósítására?
Mert a magyar informatikaoktatás teljesen Budapest központú. Az igaz, hogy már szinte minden városból el lehet érni Budapestre 2 óra alatt, de ezt egy egész héten át napi kétszer megtenni - anyagilag és idegileg is nagyon megterhelő. Továbbá, ha egyszerre több embernek tudjuk oktatni ugyanazt, akkor kedvezőbb áron is tudjuk azt adni, és így kisebb cégek dolgozói, vagy akár magánszemélyek is becsatlakozhatnak, akik amúgy nem tudnának egy ilyen képzésben részt venni.
Novemberben indult, eddig mik a tapasztalatok?
Hálózatbiztonság témában indítottuk el az első IT Factory-s képzésünket, és azt kell, hogy mondjam, nagyon lelkesek a hallgatóink. Maga a tananyag sok tekintetben hiánypótló, még azok számára is, akiknek már jelentősebb munkatapasztalata van a területen, de a legnagyobb sikert mégis talán az előadásokról készülő visszanézhető videó okozta. Tudva azt, hogy minden előadást felveszünk, a hallgatók sokkal felszabadultabban követik az élő előadást. Nem kell jegyzetelniük, és ha esetleg valahol lemaradnak, azt utána visszanézhetik.
Mit várnak a képzéstől?
Azt várjuk, hogy nemcsak hogy mindenki eljut az általunk kívánatosnak tartott szintre, de kapukat is nyitunk előttük, és tovább fognak haladni az IT Factory-s képzés által megkezdett úton.
Milyen céljaik vannak a képzéssel – esetleg együttműködés?
Informatikai cégekkel működünk együtt, ami két szempontból is előnyös. Együttműködő partnereink segítenek abban, hogy olyan kedvező áron tudjuk adni ezeket a képzéseket, ami akár magánszemélyek által is megfizethető, illetve a saját területükből tartott előadásaikkal a képzés tananyagát is színesítik.
Vannak-e a NetAcademia Oktatóközpontnak hasonló tervei?
Az IT Factory-s oktatásokra egyértelműen nagy igény van, ez az eddigi jelentkezők magas számából jól látszik, így mindenképpen lesz folytatása. Magának az online oktatási módszernek a fogadtatása is várakozáson felüli volt, ezért tervezzük a NetAcademia egyéb tanfolyamainak esetében is bevezetni ezt a lehetőséget.
Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.