Tovább emelhetik a tandíjakat Nagy-Britanniában Felsőoktatás
Eduline

Tovább emelhetik a tandíjakat Nagy-Britanniában

A parlament még rá sem bólintott arra tervezetre, ami engedélyezné a brit egyetemek tandíjemelését, egyes intézmények máris emelték a 2017-ben kezdődő tanév költségeit.

250 fonton megy a vita, ennyivel, az infláció mértékével emelhetnék ugyanis a brit egyetemek a tandíjaikat, ha a parlament ősszel elfogadja az erről szóló javaslatot. Sok intézmény már meg sem várta a 9000 fontos éves tandíjhatár kitolását, honlapjukon a 2017-es tanévre már 9250 fontos díjat szerepeltetnek.

Pedig a javaslat sem engedné meg, hogy bárki kedvére éljen az emelés lehetőségével: azt minőségi elvárásokhoz kötnék, bár ennek részletei még nincsenek kidolgozva.

A BBC szerint ha az infláció mértékében emelhetnék évente a tandíjat az egyetemek, akkor négy éven belül már 10 ezer fontot is kérhetnének egy évért az intézmények.

 

A Brexit oka az egyenlőtlen oktatásban keresendő egy szakember szerint

A Svájc főbankáraként emlegetett Tidjane Thiam szerint Nagy-Britannia nem tett eleget az egyenlőtlenségek eltüntetése érdekében, ami az oktatásnál kezdődött el. Nagy-Britannia túl keveset ruházott be az oktatásba - véli Thiam, a Credite Suisse vezérigazgatója. A bankár 15 évet élt Angliában, emlékei szerint olyan gyermekszegénységgel találkozott Londonban, mint néhol Afrikában - írja a Reuters nyomán a .

A liberálisok azt szeretnék megtudni, hogy vajon a kormány engedélyezte-e az egyetemeknek, hogy már most, a parlamenti szavazás előtt a magasabb tandíjat hirdessék az oldalukon. Sok egyetem ugyanis ezt teszi, amelyik pedig nem, az is figyelmeztet arra, hogy a 2017-es tandíjak mértéke emelkedhet.

Amikor 2012-ben a kormány javaslatára 9000 fontra emelték a tandíjak felső határát, komoly diáktüntetések voltak országszerte.

 

Mennek a britek, mennek a britek! - Viszlát angliai felsőoktatás?

Sokak meglepetésére a brit választók úgy döntöttek, hogy elhagynák az Európai Uniót. Ez számos gazdasági hatása mellett a szigetországban élő fiatalokat kiemelten érinti, valamint azokat, akik ott tervezték továbbtanulásukat. Könnyen búcsút mondhatunk az Erasmusnak is. Sok magyar fiatalnak fájdul meg a szíve a britek népszavazása (Brexit) hallatán: a csütörtöki népszavazáson a szavazatok legnagyobb részét a kilépés mellett adták le a britek.

Tanulás barlangban, csónakon vagy éppen a hegy tetején – ilyenek a világ legfurcsább iskolái Campus life Gál Luca

Tanulás barlangban, csónakon vagy éppen a hegy tetején – ilyenek a világ legfurcsább iskolái

Legtöbbünk számára az iskola egy épület, tantermekkel, padokkal és táblával. De mi van akkor, ha az osztályterem egy barlang mélyén, egy hajón vagy egy hegy tetején van? A világ különböző pontjain található iskolák néha annyira eltérnek a megszokottól, hogy nehéz elhinni, valóban léteznek. Összegyűjtöttünk néhányat a legkülönlegesebbek közül.