Te is jelentkezhetsz ingyenes dán egyetemekre Felsőoktatás
Eduline

Te is jelentkezhetsz ingyenes dán egyetemekre

Magyar hallgatók tízezrei fordulnak meg külföldi egyetemeken, túlnyomó többségük ingyenes programokat, főként az Erasmust választva. Azonban számos külföldi egyetemen nem csak 1-2 félévre, hanem a diploma megszerzéséig is ingyen tanulhattok, ezúttal az ebben élen járó dánokat mutatjuk be.

A dán Királyi Könyvtár környezetében ipari léptékben az egyetemistákra épülnek a szolgáltatások és a vendéglátás.

Minden EU-s országból származó hallgatónak ingyenes a dán felsőoktatás. Ennyi? - kérdezhetnénk, de mint kiderült, összetettebb a történet.

A dánok valóságos országimázst építenek a felsőoktatásukra, gondosan kialakított rendszer segíti a külföldről jelentkezni vágyókat. Amennyiben már elvégeztél egy képzést, és annak mester fokozatát, vagy a területre épülő más képzést szeretnél végezni, a megfelelő szak megtalálásra egy kalauzt készítettek, ami az ideális választásban segíthet, ezt egy kereső még tovább egyszerűsíti. Döbbenetes számú, összesen 1300 angol nyelvű kurzus közül lehet választani az állami egyetemeken.

A hagyományos jelentkezők több mint 700 diplomát adó képzés közül válogathatnak. A jelentkezéshez minden hivatalos iratodra és bizonyítványodra szükség van, amiket két - veled nem rokoni kapcsolatban álló - személynek is le kell tanúznia, hogy hiteles adatokkal jelentkezel-e. Egyes intézmények a bizonyítványt kiállító iskolától kérik el az igazolást, így győződj meg róla, hogy időben indítod el a jelentkezésed, ugyanis hónapokba is telhet, mire minden átfut a rendszeren. Az egyetemek maguk határozhatják meg a felvételi követelményeket, akár vizsgáztathatnak is, ezért ellenőrizd, hogy hol mi kell a bejutáshoz.

A Dán Királyi Művészeti Egyetem az egyik legnépszerűbb, ám annál nehezebb a bejutás.

A felvételi eredmények kihirdetése a magyarhoz hasonló időszakban, július utolsó napján van, azonban a félév már augusztus közepén elkezdődik, így igencsak komoly tervezést igényel, hogy minden élhető körülményt megteremthessetek magatoknak a kezdésre - erről bővebben lent. Aki már most fontolgatná a jelentkezést, érdemes nyáron már elkezdenie a részletesebb információgyűjtést.

A dániai képzés összetettségéről korábbi cikkünkből ITT tájékozódhattok.

Ne kezdd a híd alatt!

Az élet viszont nem olcsó Dániában, egy-egy hónapban akár 220-320 ezer forintba is kerülhet, hogy rendezett körülmények között élj, ezt viszont diákmunkával is elő lehet teremteni. Mint szerdán megírtuk, egyes diákok tiltakozó feliratokat helyeztek el egy koppenhágai egyetemen, ahol a magyar külügyminiszter vendégeskedett. A diákok szerint abból is látszik, hogy megéri elköltözni, mert diákmunkából a magyar átlagbér kétszeresét tudják megkeresni.

Az érdeklődés nem alaptalan. A dán egyetemek híresek a kisebb csoportos foglalkozásaikról és az általánosan magas színvonalról is az ingyenesség mellett. Emiatt a lakáshelyzet hatalmas probléma, a nol.hu korábbi beszámolója szerint két éve az elsőévesek harmada lakás nélkül kezdte meg a félévet, többen lakókocsikban vagy akár a híd alatt is aludtak, mások a tengerparton kempingeztek.

A külföldről érkező tömegek is elképesztően keresletorientálttá teszik az albérletpiacot, akár hosszú sorok is kígyózhatnak egy-egy lakás előtt, ha a bérlő véletlenül a pontos címet is beleírta a hirdetésbe - írja a portál.

A többi skandináv ország hasonló rendszert biztosít az EU fiataljai számára, a svéd rendszerről itt, a norvég egyetemekről pedig itt olvashattok.

Finnországról részletesen

Közelebb és távolabb is ingyenes a diploma

Németország mellett Ausztriában és Skóciában is van lehetőség az ingyenes minőségi felsőoktatásra, illetve más szomszédos országban is. Körképünk következő alkalommal a német nyelvterületre való jelentkezés részleteivel foglalkozik. A küföldi ingyenes felsőoktatásról szóló korábbi körképünket ITT olvashatjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!