Mindig reméld a legjobbat a vizsgádtól: hosszabb életed lehet Felsőoktatás
eduline/mti

Mindig reméld a legjobbat a vizsgádtól: hosszabb életed lehet

Ne érezd luxusnak az optimizmust, egy kutatás szerint meghosszabbítja az életed!

A stresszről eddig is tudtuk, hogy huzamos ideig nem tesz jót az egészségünknek, de kevés szólt arról, hogy milyen élettani hatásai lehetnek annak, mikor kétségeink ellenére optimistán állunk hozzá egyetemi tanulmányainkhoz, vizsgáinkhoz. Az American Journal of Epidemiology című lapban megjelent tanulmányhoz a kutatók 70 ezer olyan nő adatait elemezték, akik részt vettek egy hosszú távú, a nők egészségét vizsgáló kutatásban, melynek során kétévente vizsgálták egészségi állapotukat 2004 és 2012 között.

A kutatók a résztvevők optimizmusának mértékét és olyan egyéb tényezőket vizsgáltak, melyek befolyásolhatják az optimizmus hatását a halálozási kockázatra. Ezek a tényezők az etnikum, a magas vérnyomás, az étrend és a testmozgás. Kiderült, hogy a legoptimistább nőknek csaknem harminc százalékkal kisebb esélyük van arra, hogy a tanulmányban vizsgált betegségek valamelyikében haljanak meg, mint azoknak a nőknek, akik a legkevésbé optimisták.

A legoptimistább nőknek 16 százalékkal kisebb esélyük van, hogy rákban haljanak meg, 38 százalékkal kevesebb, hogy szívbetegségben, 39 százalékkal kevesebb, hogy stroke-ban, 38 százalékkal kevesebb, hogy légzőszervi betegségben és 52 százalékkal kisebb az esélyük, hogy fertőzés miatt veszítsék életüket. Korábbi tanulmányok már kimutatták az összefüggést az optimizmus és a szív- és érrendszeri problémák okozta korai halál kisebb kockázata között, de ez az első alkalom, hogy a többi fő halálok esetében is fény derült az összefüggésre.

Hozzá kell tennümk, a tanultabb, több sikert eléreő és nagyobb jövedelemre szert tevők körében a kutatások jellemzően optimistább jövőképet mérnek, általánosabb jelenség a jó kedélyállapot. Ez a réteg több gondot tud fordítani az egészségesebb életmódra is. A kutatás szerint azonban az egészséges szokások csak részben magyarázzák az optimizmus és a csökkent halálozási kockázat közötti összefüggést. A másik lehetőség, hogy a nagyobb optimizmus közvetve befolyásolja szervezetünk működését - mondta  Eric Kim, a Harvard Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzője.

"Miközben ma a legtöbb orvosi és közegészségügyi intézkedés arra összpontosít, hogy csökkentse a betegségek kialakulásának kockázatát, egyre több a bizonyíték arra, hogy a lélektani rugalmasság növelése is óriási jelentőségű" - tette hozzá a kutató. Kollégája, Kaitlin Hagan kutató szerint az optimizmus mértéke növelhető egyszerű és olcsó módszerekkel. Ilyen például, ha az emberek leírják vagy elképzelik életük különböző színtereinek - karrier, barátság, kapcsolatok - a lehető legjobb végkifejletét.
    "Az ilyen módszerek használata a jövőben innovatív módja lehet az egészség javításának" - mondta Hagan.

A vizsga előtti alvás ugyanolyan jó, mintha ismételnél

Adj esélyt az agyadnak, hogy rendezze a tanultakat! Állítólag nem jársz rosszabbul, mintha magolnál. Van jó pár órád még a vizsga előtt? Bátran lefeküdhetsz aludni egy kutatás alapján, melyről a New Scientist számolt be, miszerint a vizsga előtti ismétléshez hasonló eredménnyel járhat az alvás.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.