Nem csak finom, hanem mámorító receptet ajánlunk egyetemistáknak a rövid téli kikapcsolódáshoz.
Kaparja a torkodat vagy egyáltalán nem érzed meg az otthon készített forralt bort? Eleged van a vizezett vásári kínálatból? A forralt bor egy végtelenül egyszerű téli ital, de néhány apróságon könnyen el lehet csúszni, így bizonyára örömmel fogadják majd az Örök Egyetemista receptjét.
A bor kiválasztásában irányadó lehet, hogy kinek mit bír el a gyomra. Bár a klasszikus forralt bor mindenki emlékezetében vörösborból készül, a fehérből készült verziót is hasonlóan finomra és frissítőre lehet főzni, természetesen kicsit eltérő fűszerezéssel.
Tudjuk, hogy az egyetemista pénztárca sokszor igencsak vékony, de semmi esetre se a legolcsóbb bort válasszátok, mert az tönkre vágja az ünnepek alatt amúgy is megterhelt gyomrotokat, valamint kisebb fejfájást is maga után vonhat. A belépő szintű 500-600 forintos verziókkal már hozzá lehet fogni a főzéshez, de itt is él az a húsok sütésnél is használt szabály, hogy a minőségi borral lesz igazán finom.
Egy 4 fős társaságra 2 palack bort érdemes számolni. A vörösboros verzióhoz a következőkre lesz még szükség:
- 1 narancs
- egész fahéj
- egész szegfűszeg
- egész bors
- ízlés szerint 2-3 evőkanál cukor
- 7,5 dl víz
- csipet só
Fehérborhoz:
- 1 citrom
- 1 narancs
- gyömbérgyökér
- egész szegfűszeg
- vaníliarúd vagy cukor
- 2-3 evőkanál cukor (1-2, ha édes bort választottunk)
- 7,5 dl víz
- csipet só
A tűzhelyre feltesszük a kimért vizet a fűszerekkel (kivéve a citrusféléket), fedő alatt. Fahéjból 4-5 közepes darabot, szegfűszegből 10-12 darab bőven elegendő, így nem kaparja majd a fűszer a torkunkat, de ízlés szerint többet is adhattok hozzá. Mikor forrásba került, hozzáadjuk a bort, valamint a citrusféléket. Ezúttal már nem fedőt teszünk az edényre, hanem egy hideg vízzel megtöltött jénait vagy egy ráillő másik edényt. Így a borból gyorsan elpárolgó alkohol lecsapódik a másik edény alján és visszacsepeg a forró italba, nem mellesleg a fűszerek illatát is jobban megőrzi. Közepes lángon forrássg főzzük, közben alkalmanként érdemes megkóstolni és édesíteni. Forrástól számított 5 perc után elzárhatjuk, majd legalább 10 percig lefedve pihenni hagyjuk.
Akinek gyengébb a gyomra, egy csapott kávéskanál szódabikarbónát (sütőpor) is tehet a vörösborhoz, ez érdemben nem befolyásolja az ízét, azonban a savasságát csökkenti.