Fél év börtönt kapott az Oxford és a Cambridge versenyét megzavaró férfi Felsőoktatás
MTI

Fél év börtönt kapott az Oxford és a Cambridge versenyét megzavaró férfi

Fél év szabadságvesztésre ítélték pénteken Londonban a tavaszi Oxford-Cambridge evezős versenyt megzavaró ausztrál...

Fél év szabadságvesztésre ítélték pénteken Londonban a tavaszi Oxford-Cambridge evezős versenyt megzavaró ausztrál férfit, aki annak idején "elitellenes tiltakozásnak" minősítette cselekményét.

A két ősi angol egyetemi város amatőr diákversenyzői évente egyszer szállnak vízre a Temze nyugat-londoni, kanyargós szakaszán, hogy a 4 mérföld és 374 yard, vagyis 6779 méter hosszú pályán összemérjék erejüket.

Az április 7-én megrendezett idei futam közepe táján a 35 éves ausztrál Trenton Oldfield beúszott az egymás közvetlen közelében haladó két hajó elé. A bírósági eljárás során elhangzott szakértői vélemények szerint Oldfield életét csak az oxfordi csapat kormányosának, Zoe de Toledónak az ébersége mentette meg, ő vette ugyanis észre a nagy tempóban haladó hajók közé beúszó ausztrált, és azonnal megálljt parancsolt a legénységnek.

A szervezők ezután azonnal leállították a versenyt. Ilyesmire az összecsapások 1829-ig visszanyúló történetében csak egyszer, 2001-ben volt példa, amikor a két hajó evezőinek összeakadása miatt kellett félbeszakítani a futamot.

Sir Matthew Pinsent, a brit evezős sport négyszeres olimpiai bajnoka, aki az idei verseny egyik segédbírájaként motorcsónakon követte a két hajót, a bíróságon kijelentette, ha Oldfieldet eltalálta volna valamelyik evezőlapát vagy valamelyik hajó fémerősítésű orra, nagy eséllyel végzetes sérüléseket szenvedett volna.

Oldfield a bíróság előtt azt mondta, hogy demonstrációja a brit kormány költségvetési megszorító intézkedései ellen irányult, mivel ezek szerinte "a dickensi időknél is rosszabb" helyzetet teremtenek az országban. Hozzátette: azért választotta tiltakozása célpontjául az Oxford-Cambridge evezős versenyt, mivel "az igen jelentős kiadáscsökkentéseket" végrehajtó jelenlegi brit kormány tagjainak 70 százaléka Oxfordban vagy Cambridge-ben végzett.

Az ügyben eljáró bírónő nem méltányolta Oldfield érvelését, pénteki összegző beszédében kijelentette: mások örömének elrontása semmivel sem járul hozzá a társadalmi egyenlőtlenségek felszámolásához. Oldfieldre a bíróság hat hónap letöltendő börtönbüntetést rótt ki, és 750 font (270 ezer forint) perköltség megfizetésére kötelezte.

Oldfield magasan képzett szociológus, a brit Királyi Művészeti Társaság tagja, az egyik legnevesebb brit közgazdaság- és politikatudományi egyetemen, a London School of Economicson szerzett diplomát.

Áprilisi akciója előtt programadó felhívást tett közzé az interneten Az elitizmus zsarnoksághoz vezet címmel. Ebben közölte, hogy készülő akciója "tiltakozás, a polgári engedetlenség megnyilvánulása, az elutasítás és az ellenállás egy módszere". Közleményében világossá tette azt is, hogy az evezős versenyt "annak elitista jellege" miatt akarja megzavarni, célja pedig az, hogy a két hajó ne jusson el a célvonalig.

Saját blogján a Londonban élő ausztrál szociológus annak idején felszólította a vele rokonszenvezőket, hogy hasonló akciókkal zavarják meg a nyári londoni olimpiai játékokat is, a londoni taxisofőröket pedig arra biztatta, hogy utasaikat szándékosan a lehetséges leglassabb és legdrágább útvonalakon szállítsák, mivel véleménye szerint a taxi igénybevétele is "elitista magatartás". A fél óra elteltével újraindított április 7-ei versenyt végül Cambridge nyerte.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.