Ezekre a magyar egyetemekre járnak a legjobb hallgatók Felsőoktatás
Kurucz Tünde

Ezekre a magyar egyetemekre járnak a legjobb hallgatók

Változás a top 3-ban, két holtverseny az első tízben és egy neves budapesti egyetem kikerült a top10-ből – mutatjuk a HVG Diploma 2025-ös hallgatói kiválósági rangsorát.

Bár hosszú évek óta először fordult elő, hogy nem az ELTE lett a legjobb magyar egyetem, de a hallgatói kiválósági rangsorban azonban a korábbi évekhez hasonlóan az első helyen végzett. A második helyet a BME szerezte meg, míg a harmadikat a tavaly még negyedik Semmelweis Egyetem.

A hallgatói kiválósági rangsorban az egyetemeket olyan szempontok alapján rangsorolták, mint a nappali tagozatos elsőhelyes jelentkezők száma, a felvettek pontátlaga, a nyelvvizsgával felvettek aránya, valamint a középiskolai versenyeken helyezést elért hallgatók aránya.

A nagyok előnyben

Fontos, hogy a részlistát erősen befolyásolja az első helyen jelentkezettek száma. Ebben a tekintetben idén is az ELTE lett az első 9331 fővel, ehhez képest a második helyezett BME-t csak 4372-en, míg a harmadik helyezett Semmelweist csak 2417-en írták be az első helyre. Az ELTE szintén toronymagasan az első helyen végzett a középiskolai versenyeken helyezést elérő hallgatók számában.

A legjobb egyetemek és főiskolák 2025-ben

Idén is összeállította a diploma rangsorát a HVG. Nézd meg a teljes listát a legjobb főiskolákról, egyetemekről a hvg360-on.

A nyomtatott kiadványt, amely bővebb ismertetőt is tartalmaz, itt tudod megrendelni, vagy november 29-tól az újságárusoknál is megveheted.

Azt viszont érdemes megjegyezni, hogy az ELTE a felvettek pontátlagában csak a negyedik, a nyelvvizsgával rendelkezők számában pedig csak az ötödik helyet szerezte meg.

A Corvinus idén annak ellenére csúszott ki a top 3-ból, hogy a 2024-es felvételin is náluk volt a legmagasabb (460 pont) a felvettek pontátlaga, azonban az első helyen jelentkezők között az egyetem csak a tizedik helyet (2311 fő) érte el. Ebben a tekintetben a BGE is megelőzte.

A top10-es lista a következőképpen alakult.

  • 1. Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)
  • 2. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)
  • 3. Semmelweis Egyetem  (SE)
  • 4. Budapesti Corvinus Egyetem (CORVINUS)
  • 5. Debreceni Egyetem (DE)
  • 5. Szegedi Tudományegyetem (SZTE)
  • 7. Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE)
  • 8. Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE)
  • 9. Óbudai Egyetem
  • 9. Pécsi Tudományegyetem (PTE)

Két holtverseny a TOP10-ben

A top10-ben két holtverseny is kialakult. Az ötödik helyet megosztva a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem kapta, így ez a két felsőoktatási intézmény lett a legjobb vidéki egyetem a hallgatói kiválósági rangsorban. Ez pedig a felvettek átlagpontszámán is meglátszik, hiszen a Debreceni Egyetemre felvett hallgatóknak átlagosan 371, míg a Szegedi Tudományegyetemre bekerülteknek átlagosan 376 pontja volt.

A másik holtverseny a kilencedik helyen alakult ki az egyébként tavalyi hatodik Pécsi Tudományegyetem és az idei top10-es újonc, Óbudai Egyetem között. Az Óbudai az első helyes jelentkezők számában a nyolcadik, míg a középiskolai versenyeken helyezést elért hallgatók számában az előkelő hatodik helyen végzett.

Nem sokkal, de kicsúszott a top10-ből a tavalyi hetedik helyezett Nemzeti Közszolgálati Egyetem, amelynek feltehetően az lehet az egyik oka, hogy az első helyen jelentkezők között idén csak a tizenötödik, és a középiskolai versenyeken helyezést elért hallgatók számában a tizenhatodik helyet szerezte meg.

Amiben évek óta első a Corvinus

A felvettek átlagpontszámát tekintve idén is a Corvinus végzett az élen 460 ponttal, amit a(z)

  • BME 417 ponttal
  • PPKE 412 ponttal
  • ELTE 409 ponttal
  • Semmelweis Egyetem 405 ponttal követett.

A top5-ben az átlagpontszámok tavalyhoz képest valamivel alacsonyabbak lettek, amelynek az egyik oka az volt, hogy 2024-ben megváltozott a felvételi pontszámítás.

Még egy fontos szempont

A lista összeállításakor azt is figyelembe vették, hogy a felvett diákok közül hányan értek el helyezést valamilyen rangos középiskolai tanulmányi versenyen, például OKTV-n.

Ezek alapján a legtöbb tehetséges diák - összesen 327 fő - az Eötvös Loránd Tudományegyetemre került be, ami után 198 fővel a BME áll, majd 179 diákkal a Debreceni Egyetem. A negyedik helyen őket a Szegedi Tudományegyetem követi 169 fővel, majd 129 diákkal a Semmelweis Egyetem.

Azzal, hogy hogyan alakul a tíz legjobb egyetem sorrendje a HVG Diploma 2025-ös összesített egyetemi rangsorában, az alábbi cikkünkben foglalkoztunk.