Messze még a 45 százalékos célkitűzés, kevés a diplomás Magyarországon Felsőoktatás
Tornyos Kata

Messze még a 45 százalékos célkitűzés, kevés a diplomás Magyarországon

A második helyet sikerült megszereznünk az EU iskolai végzettségekre vonatkozó statisztikáiban, de sajnos csak hátulról nézve. Egyedül Romániában alacsonyabb a diplomások aránya, mint nálunk.

Mindén év májusában frissíti az EU az iskolai végzettségre vonatkozó statisztikáit, ami a 25–34 év közötti, felsőfokú végzettséggel rendelkező népesség arányát mutatja be. 43,1 százalékot tett ki ez az arány a teljes Uniót nézve 2023-ban, de Magyarország ennél lényegesen rosszabbul teljesített.

A felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya Romániában és Magyarországon volt a legalacsonyabb, harminc százalék alatti eredményt értünk el. Olaszország, Csehország és Bulgária követ minket a sorban. A legnagyobb arányt – több mint 60%-ot – Luxemburgban, Cipruson és Írországban mérték.

Azt szeretné az EU, hogy minden negyedik európai egyetemista tanuljon külföldön

Az Európai Unió azt szeretné, hogy a diákok közel negyede külföldön tanuljon. A cél az, hogy 2030-ra a felsőoktatásban végzettek legalább 23 százaléka rendelkezzen tanulmányi mobilitási tapasztalattal

Ennek érdekében az Európai Tanács elfogadott egy sor ajánlást, amelyeket az Európai Bizottság terjesztett elő a külföldi továbbtanulás vagy tapasztalatszerzés népszerűsítése érdekében. A tanács javasolja a nyelvtanulás megerősítését az oktatás minden szakaszában, a tanulmányi mobilitási lehetőségekkel kapcsolatos tudatosság növelését, valamint a külföldi tanulmányokhoz kapcsolódó tanulmányi eredmények elismerésének javítását.

Miért fontos a diploma?

Az iskolai végzettség fontos tényező mind a munkaerőpiacon, mind az egyének és általában a társadalom számára – hívja fel a figyelmet az EU elemzése. A magasabb iskolai végzettség általában magasabb foglalkoztatási rátákat, nagyobb termelékenységet és magasabb jövedelmet eredményez, ami miatt az életminőség is megnő. Az Európai Tanács ezért 2021-ben bejelentette, hogy szeretnék elérni, hogy 2030-ra a 25–34 év közötti, felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya legalább 45 % legyen. Az uniós tagállamok közel fele már elérte a 2030-ra kitűzött célt.

Az EU egészét tekintve a nők 2019-ben már elérték a 2030-ra kitűzött uniós szintű célt: a 25–34 éves nők 45,1%-a szerzett felsőfokú végzettséget. 2023-ban ez az arány tovább nőtt, már majdnem eléri az ötven százalékot. A férfiak esetében a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya 2023-ban 37,6 % volt.  Az ő arányuk lényegesen lassabb ütemben nőtt, mint a nők esetében, ami idővel több mint tíz százalékos nemek közötti szakadékhoz vezetett.

 

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását Közoktatás Székács Linda

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását

Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.