Kevesebb angol nyelvű kurzust indítanak a holland egyetemek az országba áramló külföldi hallgatók visszaszorítása miatt Felsőoktatás
Eduline/MTI

Kevesebb angol nyelvű kurzust indítanak a holland egyetemek az országba áramló külföldi hallgatók visszaszorítása miatt

A külföldi hallgatók magas létszáma hatással van a lakáspiacra, az árakra, és a holland hallgatók hozzáférhetőségére is.

A holland egyetemek csökkentenék a külföldi hallgatók létszámát és növelnék a holland nyelvű kurzusokét - idézte az egyetemek szövetségének bejelentését csütörtökön a Dutchnews hírportál, amiről az MTI számolt be.

A szövetség közölte, hogy a felsőoktatási intézmények olyan irányelveket dolgoztak ki, amelyek szerint csökkenteni kell az angol nyelven kínált alapképzések és a külföldi hallgatók számát, helyettük pedig javítani kell a diákok holland nyelvtudását. A tervek szerint minden nagyobb alapképzési szakon az egyetemek és főiskolák részben holland nyelven szervezik az oktatást, a következő lépésben pedig több szakot teljesen holland nyelven kínálnak, és nem alakítanak ki több angol nyelvű alapképzést.

Jouke de Vries, az egyetemi szövetség elnöke sajtóközleményében hangsúlyozta: "Fontos a társadalom számára, hogy a holland egyetemek nemzetközi kurzusokat is kínáljanak, de ez többször súrlódásokhoz is vezethet".

A holland parlament 2022-ben olyan indítványt szavazott meg, amiben felszólította a kormányt, hogy tiltsa meg a holland felsőoktatási intézmények külföldi diáktoborzásait. A képviselők szerint ugyanis a külföldi hallgatók számának növekedése miatt megugró hallgatói létszám egyre nagyobb nyomást gyakorol a diákok lakhatási kapacitásaira, továbbá túlzsúfolt előadótermekhez és az oktatás minőségének romlásához vezet. Egyes intézményekben emiatt már felső korlátot vezettek be a nemzetközi hallgatók létszámára vonatkozóan.

"Ez az egyetlen módja annak, hogy a holland hallgatók számára teljes mértékben garantált legyen a hozzáférhetőség, és a külföldi hallgatók számát vissza lehessen szorítani" - nyilatkozott az egyetemi szövetség.

A holland oktatási tanács a hét elején arra a következtetésre jutott, hogy hatásvizsgálatot kell arról készíteni, hogy az angol helyett a holland nyelv használatát ösztönző intézkedések milyen hatással lesznek az oktatás és a kutatás minőségére.

Az idei tanévben az elsőéves hallgatók körülbelül egyharmada külföldi, főként Németországból érkező diák.

A Brexit lehet az oka

A külföldi hallgatók megnövekedett létszámának oka az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépésében keresendő. Az UCAS statisztikái szerint a brit egyetemekre jelentkező külföldi hallgatók létszáma mára a korábbinál jóval magasabb tandíjak miatt, valamint az elérhető támogatások hiányában körülbelül a felére csökkent. Helyette a külföldi egyetemekre készülő diákok többek között Németországot, Hollandiát és Dániát célozták meg. A magyar hallgatók létszáma például Hollandiában 2022-ben a háromszorosára nőtt.

Az Engame Akadémia 2022/23-as tanévben végzett felmérése szerint egyébként már legalább 16 233 magyar diák tanul valamilyen külföldi egyetemen.

Ausztriában 3633-an, ezt követi 2908 magyar hallgatóval Németország és 2433 diákkal Hollandia. Az Egyesült Királyság csak a negyedik lett a listában, amit Dánia és az Amerikai Egyesült Államok követ.

 

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását Közoktatás Székács Linda

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását

Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.