Ahol több diplomás lakik, ott magasabb az átlagkereset.
Míg Budapesten a nettó havi átlagkereset 370 ezer forint, a községek átlaga csak nettó 243 ezer, a megyei jogú városoké pedig 11 százalékkal magasabb az átlagnál, de óriási eltérések vannak a vármegyék között is - derül ki a GKI Gazdaságkutató Intézet 2022-es adataiból, amiről a hvg.hu számolt be.
A keresetekben jelentős területi különbségek vannak, aminek több oka is lehet. Egyrészt a települések eltérő gazdasági szerkezete, másrészt pedig az, hogy az "iparosodottabb és turizmusban is részt vevő vidékeken magasabbak a keresetek, mint az agrár jellegű településeken." Fontos ugyanakkor az is, hogy bizonyos területeken mekkora a magasabb végzettségűek, diplomások aránya.
2022-ben például ez 1,5 millió fő volt, ami 31,3 százalékos arány, Budán viszont 57,4 százalék - írják.
A kereseti különbségek kialakulásában egyébként ez lehet a legmeghatározóbb tényező, 2022-ben ugyanis a diplomások arányának 1 százalékpontos növekedése 5 ezer forinttal emelte meg a települési havi nettó átlagkeresetet.
A felmérés szerint a diplomások fizetése 38-95 százalékkal haladja meg a szakmunkásokét, így tehát ahol több diplomás lakik, ott a vásárlóerő is magasabb, ezért több szolgáltatásra van szükség ezeken a helyeken, ami több munkahelyet is teremt.