Az afgán nőknek és lányoknak dedikálja idei Nyílt Társadalom Díját a CEU Felsőoktatás
Tarnay Kristóf Ábel

Az afgán nőknek és lányoknak dedikálja idei Nyílt Társadalom Díját a CEU

Az 1994-ben alapított, a sorosi nyílt társadalom eszményét képviselő kitüntetést hat nőnek adták, akik az afgán nők küzdelmében kiemelkedő szerepet töltenek be.

Többször is írtunk róla, milyen, európai szemmel nagyon nehezen elképzelhető helyzetet hozott a tálibok hatalomba való visszatérése Afganisztánban, ahol hatodikos kor felett egész egyszerűen kitiltották a nőket az oktatásból. Az évtizedekig Budapesten oktató, majd egy ellene hozott törvény miatt képzéseit Bécsbe költöztető Közép-európai Egyetem (CEU) 2023-as Nyílt Társadalom Díját az afgán nőknek és lányoknak dedikálja – közölte lapunkkal az intézmény sajtóreferense.

A díj kitüntetettje ugyanis az afgán nőket és lányokat képviselik, hat olyan nő, akik ebben a küzdelemben kiemelkedő szerepet töltenek be, Summia Tora, Pashtana Durrani, Munisa Mubariz, Tamana Zaryab Paryani, Aydin Sahba Yaqouby és Zeba Mirzayee. A díjat június 23-án, pénteken adták át a CEU 32. diplomaosztó ünnepségén, Bécsben. Közleményük szerint a díjazottak látásmódjukkal, bátorságukkal és vezetői képességeikkel a nők és lányok jogainak védelméért folytatott folyamatos küzdelmet képviselik Afganisztánban.

  • Pashtana Durrani afgán feminista, aktivista és pedagógus, egy alulról szerveződő szervezet, a LEARN Afghanistan alapítója, amely létrehozta az ország első digitális iskolahálózatát, és amely 7000 olyan kandahári lány és fiú számára kínál oktatást, akik nem tudtak biztonságosan iskolába járni.
  • Munisa Mubariz nőjogi és civil társadalmi aktivista. A tálibok afganisztáni hatalomátvétele előtt az ország pénzügyminisztériumában dolgozott felügyeleti és értékelési igazgatóként. A tálib elnyomással szemben Munisa más aktivistákkal együtt erőteljes női mozgalmat hozott létre, amely számos tüntetést tartott Kabulban és a tartományokban. Médiainterjúkkal, a közösségi médiában és beltéri tüntetéseken keresztül kampányolt országszerte, hogy hallassák hangjukat.
  • Tamana Zaryab Paryani politikai aktivista és újságíró, akit az afganisztáni nők harcának szimbólumaként, valamint a tálibok uralma elleni bátor tüntetéseiről széles körben ismernek. A négy nővérével együtt közel egy hónapig bebörtönzött Tamana jelenleg Németországban él, ahol továbbra is kiáll az emberi jogokért, különösen a nők jogaiért, és a tálibok által elkövetett atrocitásokra világít rá.
  • Summia Tora a Dosti Network alapítója, egy olyan szervezeté, amely az üldözött afgánok helyzetének javítását tűzte ki célul azáltal, hogy a letelepedéshez szükséges forrásokat biztosítja számukra világszerte, valamint támogatást nyújt az Afganisztánban maradottaknak. Olyan szervezetekkel való partnerségeken keresztül, mint a Világbank, a Malala Alap, az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) és a Schmidt Futures, az oktatásért küzd globális szinten, különös tekintettel a veszélyhelyzetben lévő menekültekre, nőkre és lányokra.
  • Aydin Sahba Yaqouby a tálib hatalomátvétel óta az afgán lányok oktatáshoz való jogáért küzd. Szorosan együttműködik a Malala Alapítvánnyal és a UNESCO-val, és több magas szintű fórumon is felszólalt, hogy a nemzetközi közösséget és a politikai döntéshozókat arra ösztönözze, hogy ezt a kérdést helyezzék előtérbe. Aydin online tanfolyamokat is szervez afganisztáni lányoknak.
  • Zeba Mirzayee képzett angol nyelvtanár és a kabuli Learning Center igazgatója, amely számos tantárgyat kínál olyan diákok számára, akiknek nincs anyagi lehetőségük fizetni az oktatásért, beleértve az ingyenes írástanítást nők, lányok és fiúk számára.

A CEU Nyílt Társadalom Díj az egyetem legmagasabb kitüntetése, amelyet évente adományoz egy egyénnek vagy csoportnak az alapító, Soros György által népszerűsített nyílt társadalom eszméi iránti elkötelezettségük elismeréseként. Először 1994-ben Sir Karl Popper kapta meg, a későbbi díjazottak között volt a 2015-ös irodalmi Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevics; az Orvosok Határok Nélkül humanitárius szervezet; Kofi Annan, az ENSZ hetedik főtitkára; Vaclav Havel, a Cseh Köztársaság elnöke és K.K. Shailaja Teacher, az indiai Kerala korábbi egészségügyi minisztere. A tavalyi díjazott az Ukrajna 5 AM Koalíció volt. A CE-n jelenleg 12 afganisztáni diák tanul, hat nő és hat férfi.

(Kiemelt kép: CEU)

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.