ChatGPT-vel írt beadandót a Cardiffi Egyetem hallgatója, sosem kapott még ennél jobb osztályzatot Felsőoktatás
Székács Linda

ChatGPT-vel írt beadandót a Cardiffi Egyetem hallgatója, sosem kapott még ennél jobb osztályzatot

A mesterséges intelligencia segítségével kapott először jeles osztályzatot a Cardiffi Egyetem egyik hallgatója, de nem ő lehet az egyetlen, aki ChatGPT segítségével ír beadandókat.

A BBC-nek nyilatkozó, neve elhallgatását kérő egyetemista eddig mindig 2:1-es, körülbelül 60-69 százalékos értékelést kapott a beadandóira, ezért kíváncsiságból kipróbálta, mi történik, ha azokat a mesterséges intelligencia segítségével írja. Míg a januárban leadott saját munkájára ismét 2:1-et kapott, a mesterséges intelligencia segítségével már 1-es szintet ért el, ami 70-100 százalék közötti teljesítményt jelent, ilyen jó jegyet pedig még egyszer sem ért el.

Elmondása szerint ugyanakkor nem az történt, hogy az egész dolgozatát a mesterséges intelligenciával íratta meg, pusztán annyit csinált, hogy olyan kérdéseket tett fel a rendszernek, aminek megválaszolása neki több időbe telt volna.

A lap szerint az érintett egyetem vezetése jelenleg vizsgálja, korlátozzák-e a mesterséges intelligencia használatát, és ha nem, akkor milyen formában fogadják el annak használatát a diákok számonkérései során. A BBC szerint ugyanakkor januárban mintegy 14 443 alkalommal keresték fel a ChatGPT szolgáltatását az egyetem hálózatáról, holott ez a szám decemberben még nulla volt, így joggal feltételezhető, hogy nem az említett diák az egyetlen, aki annak segítségével írta a dolgozatát.

Ennek ellenére a Cardiffi Egyetem egyelőre nem látja jelét annak, hogy ChatGPT-t csalás miatt keresték fel a hallgatók, szerintük ugyanis a legtöbb lekérdezést kutatók indították. Hozzátették, nagyon komolyan veszik az akadémiai visszaéléseket, így a plágiumot is, a hallgatók szerint ugyanakkor erről szó sincs, hiszen a mesterséges intelligencia hatása a munkájában észrevehetetlen, azt csak bizonyos tartalmak generálására használják, amelyeket később módosítanak és forrásként használnak a tanulmányaikban.